Gdy spytałem w Moody’s, czy agencja ta skomentuje wyrażaną w Polsce krytykę a propos polskich banków, jej przedstawiciel ograniczył się do odpowiedzi: „Z naszymi ocenami wolno się nie zgadzać”.

Decyzję Moody’s Investors Service uznano w Polsce za „nieuzasadnioną kondycją polskiego sektora bankowego”, „zaskakującą”, „będącą skutkiem ostrożności agencji ratingowych w ogólnie niepewnej sytuacji” a nawet ich „owczego pędu”. Prezes NBP, prof. Marek Belka skomentował ją jednak ostrożnie. Wskazał on, że chociaż polskie banki są bardzo dobrze skapitalizowane i stabilne, to w przyszłym roku staną wobec ryzyka refinansowania przez swoje zagraniczne grupy macierzyste, skąd pochodzi ponad połowa ich funduszy krótkoterminowych.

Wychodząc naprzeciw ostrzeżeniom o możliwości „osierocenia” przez owe grupy polskich banków, z powodu trudności na ich rodzimych rynkach (wypowiadanym w ostatnich tygodniach m. in. przez dyrektora wykonawczego MFW, Christine Lagarde – MK) prezes NBP stwierdził też, że na taką sytuację powinniśmy się przygotować.

Polskie banki nie znalazły się pod pręgierzem same. Na dziś na pozytywną ocenę bankowych perspektyw przez Moody’s nie zasłużył żaden kraj. Wśród krajów, w których perspektywy systemu bankowego oceniono jako stabilne, znajdują się takie gospodarcze tygrysy jak Korea, Tajwan, Singapur, dojrzała gospodarczo Szwajcaria, kraje naftowe: Azerbejdżan, Arabia Saudyjska i eksportujący gaz ziemny Uzbekistan, a bliżej – Czechy i Słowacja.

Na 31 tak zaklasyfikowanych systemów bankowych, tylko 4 jednak są w Europie, w tym – co zaskakuje, Francja, mimo bardzo dużego zaangażowania francuskich banków we Włoszech i w Hiszpanii. W grupie „negatywów”, oprócz Polski jest natomiast również m.in. Holandia, eksportująca ropę naftową i gaz Norwegia, Słowenia, Szwecja i Niemcy, a także Wielka Brytania i Stany Zjednoczone.

Podobnie jak Polskę, taka decyzja dotknęła w ciągu ostatnich 3 miesięcy również Indie, Rosję i Argentynę. Jedynym krajem, w którym ocenę perspektyw systemu bankowego zmieniono w tym czasie w odwrotnym kierunku, jest Słowacja.

Pełna treść artykułu: Co dokładnie Moody’s sądzi o bankach w Polsce