W marcu 2012 giełda rozpocznie kwotowanie nowego indeksu regionalnego. "GPW staje się modna w Bułgarii, skąd spodziewamy się kolejnych debiutantów. Słoweńska Krka oficjalnie zapowiedziała debiut w I poł. 2012 r. Liczymy na wejście rumuńskiego Fondul Proprietatea, ale zależy to od tamtejszego regulatora. GPW interesuje się sektor bankowy Gruzji i branża rolno-spożywcza Rosji. Oczekuję dywersyfikacji sektorowej spółek z Ukrainy, czyli więcej firm przemysłowych, ale też rolnicze. Imponujące firmy są na Węgrzech, np. deweloperzy i również rozmawiamy o potencjalnych debiutach" - powiedział Sobolewski podczas spotkania z dziennikarzami.

>>> czytaj też: Ernst&Young: Światowy rynek IPO – Warszawa wyprzedziła Nowy Jork i Frankfurt

Zaznaczył, że GPW chce dominować na rynkach regionu, przejmować płynność emitentów i zmniejszać dual listing na rzecz notowania jedynie na warszawskiej giełdzie. "Wiele czynników nam sprzyja: perspektywa wprowadzenia nowego systemu transakcyjnego, zwiększanie liczby międzynarodowych członków GPW, baza inwestorów, niższe niż na innych rynkach koszty dla emitentów oraz rosnąca rozpoznawalność zarówno rynku, jak i emitentów" - dodał prezes giełdy. W marcu 2012 r. giełda planuje wprowadzenie nowego indeksu regionalnego spółek notowanych w Warszawie.

"Celem jest pokazanie międzynarodowym inwestorom aktywów regionalnych notowanych na GPW. Klasyfikacja będzie uwarunkowana notowaniem co najmniej dwóch spółek z danego kraju, reprezentujących co najmniej 2 branże oraz przynajmniej jeden emitent ma być kwotowany na GPW na zasadzie single listingu. Na dzień dzisiejszy w tych kryteriach mieści się 27 firm z siedmiu krajów" - powiedział Sobolewski.

Reklama

Na GPW jest obecnie notowanych 46 zagranicznych emitentów.