Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) poinformowała, że sporządzany przez nią indeks cen żywności spadł w ubiegłym miesiącu do swojego najniższego poziomu od ponad roku, co odzwierciedla spadek cen w krajach azjatyckich.
Dane z USA z tego samego okresu wskazują na to, iż wzrost krajowej produkcji i zapasów kukurydzy, kluczowego surowca globalnego łańcucha pokarmowego, był wyższy, niż wcześniej sądzono, co wpłynęło na znaczny spadek cen tego zboża.
Jak stwierdził Richard Feltes, reprezentujący mieszczącą się w Chicago firmę brokerską R.J. O’Brien & Associates: – Wiele parametrów wskazuje na to, iż presja na wzrost cen żywności będzie się zmniejszała.
Reklama
Darrel Good, główny ekonomista ds. rolnictwa Uniwersytetu Stanowego Illinois, uważa, że konsumenci mogą liczyć na stabilne ceny żywności. – Wzrost cen surowców, którego doświadczyliśmy w ostatnich latach, został już prawie całkowicie przeniesiony na konsumentów – dodał.
Cena kukurydzy osiągnęła w czerwcu 2011 roku rekordowe 7,9975 dol. za buszel. Od tego czasu spadła o ponad 23 proc. Spadek cen kukurydzy, pszenicy, ryżu, soi i innych płodów rolnych pchnął w grudniu 2011 r. indeks cen żywności FAO do najniższego poziomu od października 2010 r. Wskaźnik ten obejmuje ważony koszyk produktów żywnościowych. W zeszłym miesiącu wyniósł on 211 punktów i był o 11 proc. niższy od historycznego maksimum z lutego 2011 roku.
Amerykańskie Ministerstwo Rolnictwa (USDA) poinformowało, iż krajowe zapasy kukurydzy zgromadzone w silosach i magazynach wynoszą 9,64 mld buszli (stan na 1 grudnia 2011 r.), co stanowi około 200 mln buszli więcej, niż oczekiwali analitycy. Publikowane kwartalnie przez USDA dane dotyczące zapasów płodów rolnych są bacznie obserwowane przez podmioty rynku towarowego, przedsiębiorstwa przemysłu spożywczego i agendy innych rządów, gdyż gospodarka USA jest wiodącym w skali światowej producentem oraz eksporterem kukurydzy i w znacznej mierze kształtuje globalne trendy cenowe.
Wyższe, niż oczekiwano, zapasy sugerują, iż utrzymywanie się przez większość ubiegłego roku wysokich cen na to zboże wpłynęło na ograniczenie jego spożycia.