Krzywa WIBOR w terminach powyżej 3M pozostaje stabilna, a stawki depozytów nadal utrzymują się blisko 5,0%.
W Europie najciekawszym wydarzeniem była tym razem aukcja bonów skarbowych w Portugalii. Lizbona sprzedała całą ofertę 3-, 6- i 11-miesięcznych papierów za łącznie 2,5 mld EUR z rentownością niższą niż na poprzedniej aukcji. Niewykluczone, że sporą rolę w przetargu odgrywały portugalskie banki, po tym, jak EBC zasilił rynek sporymi środkami, udzielając bankom 3-letnich pożyczek pod koniec 2011 roku. Ponadto, jak nieoficjalnie dowiedziała się agencja Bloomberg, również EBC brał czynny udział we wczorajszym przetargu. W środę na rynku wtórnym w Portugalii rentowności rosły w przypadku papierów 10Y do 14,49%, a w przypadku papierów 2Y do ponad 15,25%.
Również w środę papiery skarbowe plasowały Niemcy, po raz kolejny nie mając z tym większego problemu. Obligacje 2Y sprzedane zostały za 3,44 mld EUR przy ponad dwukrotnie wyższym popycie. Podaż wynosiła 4,0 mld EUR. Duże zainteresowanie przetargiem spowodowało, że przeprowadzający aukcję Bundesbank mógł zażądać lepszej ceny za oferowane papiery. Średnia rentowność obligacji wyniosła więc 0,17% wobec 0,29% 14 grudnia 2011 r., kiedy to plasowano te same papiery.
W czwartek swój dług sprzedawać będą Hiszpania i Francja. Będzie to kolejny test, jak decyzja S&P wpłynęła na zaufanie inwestorów. Tego dnia odbędzie się też przetarg krajowych obligacji. Ministerstwo Finansów będzie oferowało dwulatki serii OK0114 o wartości 4,0-6,0 mld PLN. Wcześniej resort zapowiadał, że planuje sprzedać obligacje za 3,0-6,0 mld PLN. Mimo, że oferta na czwartkowym przetargu jest duża, nie spodziewamy się istotnych trudności z jej uplasowaniem. W tym miesiącu zapada około 10 mld PLN OK0112 i niewykluczone, że spora część tej kwoty zostanie przeznaczona na zakup nowego papieru.
GUS podał, iż w grudniu przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło o 2,3% r/r (rynek szacował 2,4% r/r), zaś przeciętne wynagrodzenie zwiększyło się o 4,4% (rynek prognozował 4,5% r/r). Lekko słabsze od oczekiwanych dane z rynku pracy nie miały jednak wpływu na krajowy rynek SPW, który nadal pozostaje pod mocnym oddziaływaniem pozytywnego sentymentu z rynku bazowego.
W środę krzywa rentowności SPW obniżyła się o kolejne 5 pb. Kontrakty IRS spadły o około 2-5 pb. W rezultacie obligacja 10Y jest obecnie notowania na najniższych poziomach dochodowości od października ubiegłego roku.
Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny oraz nie stanowi oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny. Informacje zawarte w niniejszym materiale nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. PKO BP SA dołożył wszelkich starań, aby zamieszczone w niniejszym materiale informacje były rzetelne oraz oparte na wiarygodnych źródłach. PKO BP SA nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji zawartych w niniejszym materiale.