"W ubiegłym miesiącu rząd brytyjski pożyczył prawie 14 mld funtów pomimo obowiązującego planu oszczędności” – pisze „The Telegraph”. W wyniku tego, dług sektora publicznego netto (wyłączając interwencje finansowe, takie jak pożyczki ratunkowe dla banków) wzrósł do 1,004 bln funtów w grudniu 2011 roku, czyli do największego poziomu od 1993 roku, kiedy to po raz pierwszy padł znaczny rekord zadłużenia – podaje dalej serwis.

Europejski kryzys zadłużenia nie ominął kraju na wyspach. Od dwóch lat brytyjski rząd wprowadza w życie program oszczędnościowy, dzięki któremu deficyt finansów publicznych Wielkiej Brytanii w latach 2010-2015 ma spaść z ponad 10 do 2 proc. PKB, ale jednocześnie pracę straci pół miliona pracowników sfery budżetowej - pisze Forum Obywatelskiego Rozwoju.

>>> Czytaj też: Dzięki UE polski PKB może być większy nawet o 7,4 proc.

Jak zauważył portal Key Trends in The World Economy, spośród wszystkich krajów unijnych to właśnie gospodarka Wielkiej Brytanii ucierpiała najbardziej po kryzysie finansowym wywołanym przez upadek Lehman Brothers w 2008 roku. Kraj wciąż boryka się z dużym spowolnieniem gospodarczym.

Reklama

W latach 2007-2010 PKB liczony w dolarach spadł o 20 proc. (według danych Banku Światowego). Większą stratę (38 proc. spadek PKB) poniosła tylko Islandia. Nawet Irlandia, która była zmuszona do skorzystania z międzynarodowej pożyczki ratunkowej nie zwolniła tak bardzo (spadek PKB o 18,4 proc.).

Pod względem zadłużenia Wielkiej Brytanii i tak daleko do Włoch, które mają do spłacenia jedną z najwyższych sum w Unii Europejskiej – 1,9 bln euro. Biorąc pod uwagę relację długu publicznego do wielkości gospodarki, największe zadłużenie w UE ma Grecja – ponad 130 proc. PKB (dane z października 2011 roku).

Wcześniej narodowa agencja statystyczna, Office National Statistics (odpowiednik naszego GUS-u), ogłosiła, że oczekuje zmniejszenia się poziomu zadłużenia w styczniu z powodu wpływów podatkowych i ponownego wzrostu w lutym 2012 roku.

Jak podaje PAP, rzecznik resortu finansów w wypowiedzi dla mediów zaznaczył, że w ostatnich latach rząd wziął na siebie nadmierne zobowiązania finansowe, w świetle których redukcja deficytu finansów publicznych jest tym pilniejsza.