Naszej walucie nie zaszkodziła też informacja, która chwilowo zaważyła na notowaniach forinta – Bank Węgier wbrew powszechnym oczekiwaniom nie zdecydował się na podwyżkę stóp procentowych o 50 p.b. Po południu kurs pary EUR/PLN oscylował wokół poziomu 4,2850, po wcześniejszym chwilowym naruszeniu okolic 4,30, a USD/PLN wrócił się w okolice 3,30, po ruchu w rejon 3,32 w trakcie dnia. Co dalej? Widać, że temat Grecji, czy też „kiełkujący wątek” problemów Portugalii (kilka dni temu tamtejszy premier Pedro Coelho stanowczo odrzucał sugestie, jakoby Lizbona mogła być zmuszona poprosić o dodatkowe finansowanie, ale historia zna podobne przypadki…), nie są w stanie doprowadzić do głębszej korekty na parze EUR/USD – dzisiejszy spadek w rejon 1,2952 był w zasadzie zgodny z rannym założeniem zniżki w strefę popytową 1,2935-60.

Z kolei ujęcie tygodniowe wciąż będzie faworyzować stronę grającą na dalsze zwyżki EUR/USD z kilku powodów, na które zwracałem uwagę rano :
– indeksy PMI dla strefy euro są ostatnio lepsze od prognoz, co oddala groźby związane z silniejszą recesją w strefie euro
- rynek długu w strefie euro wciąż zachowuje się o wiele lepiej, niż można by było sądzić jeszcze kilka tygodni temu (chociaż to może się skończyć w momencie, kiedy obawy związane z Portugalią zaczną eskalować, a rządy Hiszpanii i Włoch zaczną mieć trudności z szybkim wdrażaniem koniecznych reform)
- sytuacja europejskich banków nie jest taka zła, rynek spekuluje, iż w drugiej rundzie pożyczek LTRO zapotrzebowanie na finansowanie może być mniejsze, niż podczas grudniowego przetargu (489 mld EUR)
- po jutrzejszym posiedzeniu FED, Ben Bernanke będzie chciał wpłynąć na rynki sugerując dłuższe utrzymywanie stóp procentowych na obecnym poziomie (przekaz może być bardziej „gołębi”, co mogłoby osłabić dolara.



Jeżeli założenie dalszych zwyżek EUR/USD na przestrzeni kolejnych 2-3 tygodni, uznać za właściwe (wspierają je też układy tygodniowe na BOSSA_EUR i BOSSA_USD), to równie pozytywne perspektywy rysują się też przed złotym – na co wskazywałby też tygodniowy układ BOSSA_PLN. W takim układzie okolice 4,28 na EUR/PLN raczej nie będą już stanowić mocnej bariery i być może zejdziemy niżej (4,22-4,23). Reasumując, obserwowana dzisiaj w trakcie dnia korekta na złotym, raczej się zakończyła.

Nota prawna:

Reklama

Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty.