Zgodnie z podanymi informacjami gremium obawia się o trwałość umocnienia złotego. Niejednokrotnie wskazywaliśmy również w naszych raportach, że polska waluta skokowo umocniła się (od początku roku o ok. 8% w stosunku do euro) głównie z uwagi na lepsze nastroje na rynkach globalnych, gdzie spadająca awersja do ryzyka sprzyjała inwestycji w bardziej ryzykowne aktywa, jakim również jest złoty. Czynniki lokalne traktowane są drugorzędnie, a mniej ważne dane makroekonomiczne są często ignorowane, ponieważ złoty pełni przede wszystkim rolę środka ekspozycji zagranicznego kapitału na region Europy Środkowo-Wschodniej.

W dużo bardziej jastrzębim tonie wypowiedział się prezes NBP, Marek Belka, który podczas konferencji stwierdził, iż Rada nie może opierać planów dotyczących polityki pieniężnej na złotym, którego wzmocnienie nie ma wyraźniejszego związku z sytuacją wewnętrzną Polski. Prezes NBP dodał, iż obniżki stóp są mało prawdopodobne, a jeżeli odczyt PKB za I kw 2012r. będzie także „optymistyczny” to będzie to czynnik zbliżający do decyzji o podwyżce stóp.

Utrzymanie tak „agresywnej” retoryki wpisuje się w ostatnie wypowiedzi członków Rady, którzy sygnalizowali, iż stan podwyższonych prognoz inflacyjnych jest nie do zaakceptowania w średnim terminie. Podtrzymujemy jednak nasze stanowisko, iż najwcześniejszych terminem potencjalnego ruchu ze strony gremium jest dopiero III kw. 2012r. kiedy to obiektywnie będzie można ocenić wpływ prowadzonej polityki monetarnej i kursu złotego na inflacje oraz dalsze perspektywy rysujące się przed polską gospodarką, przy jednoznacznie obniżonych prognozach makroekonomicznych dotyczących dynamiki w pozostałych państwa Europy. Jednocześnie przy obecnych prognozach rynkowych ( Reuters poll – ankieta zakładała obniżenie stóp procentowych przez RPP w IIIkw 2012r. o 25pb) kontynuowanie takiej retoryki powinno w dalszym ciągu wspierać złotego w średnim terminie.

Złoty zareagował na te doniesienia umiarkowaną zmiennością. O godzinie 16:00, podczas, której miała miejsce publikacja komunikatu po posiedzeniu Rady wycena polskiej waluty spadła o ok 0,5 grosza, jednak już po zdecydowanie jastrzębiej wypowiedzi Marka Belki parę minut później spowodowała ruch w przeciwnym kierunku – ustalając krótkoterminowy bilans jako względnie neutralny.

Reklama

Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty. Użyte w raporcie wykresy są integralną częścią platformy BOSSA FX, dostępnej dla Klientów Domu Maklerskiego DM BOŚ S.A. po podpisaniu stosownych umów o założenie rachunku inwestycyjnego. Więcej informacji na stronach www.bossafx.pl.