"Wśród nich są Stany Zjednoczone, Unia Europejska, Kanada oraz Ekwador. Możliwe jest również, że do rozmów przyłączą się Norwegia i Japonia" - powiedział Mammadgulijewa.

Dwustronne rozmowy odbędą się w ramach IX rundy negocjacji wielostronnych, dnia 24 lutego.

W ramach rozmów omówiony zostanie nowy raport z propozycjami Azerbejdżanu dla krajów członkowskich WTO. Wcześniej rząd Azerbejdżanu złożył odpowiedzi na pytania państw członkowskich WTO do Sekretariatu. Na ich podstawie został przygotowany raport. Dokument jest sprawozdaniem z prac podjętych przez Azerbejdżan w kwestii przystąpienia do WTO.

Zgodnie z słowami Mammadgulijewa, na 23 lutego planowane są także wielostronne rozmowy dotyczące rolnictwa.

Reklama

Azerbejdżan prowadzi prace nad poprawą obecnego systemu handlowego oraz dostosowaniem krajowych ram prawnych do wymogów WTO. Około 40-50 aktów prawnych musi odpowiadać wymogom organizacji. Z tego 30 dokumentów jest już zharmonizowanych. Praca nad pozostałymi będzie kontynuowana w 2012 roku.

Jednym z głównych zagadnień omawianych podczas negocjacji jest status kraju. Azerbejdżan, powołuje się na status kraju rozwijającego się. Uzasadnia to tym, że mimo szybkiego wzrostu gospodarki, kraj posiada milion uchodźców i osób wysiedlonych.

Od 1997 roku Azerbejdżan jest w Światowej Organizacji Handlu w charakterze obserwatora. Negocjacje dotyczące pełnego wstąpienia do organizacji kraj rozpoczął w 2004 roku. Do tej pory Azerbejdżan odbył dwustronne rozmowy ze Stanami Zjednoczonymi, Japonią, Brazylią, Ekwadorem, Sri Lanką, Unią Europejską, Norwegią, Indiami, Koreą Południową, Tajwanem, Kanadą i Szwajcarią.

Negocjacje zostały zakończone i podpisano protokoły z Turcją, Sułtanatem Omanu, Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi oraz Gruzją. Kraj jest w trakcie podpisywania protokołu z Mołdawią, która nadal rozpatruje dokument, oraz Kirgistanem, który już się zgodził na jego podpisanie.