Komisarz potwierdził, że w czwartek Ateny i tzw. trojka (UE, Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Europejski Bank Centralny) osiągnęły "na szczeblu ekspertów" zasadnicze porozumienie. Jednak "do rządu i parlamentu Grecji należy obecnie przekonanie ich europejskich partnerów, poprzez głębokie zaangażowanie i konkretne działania, których celem będzie zagwarantowanie konsolidacji budżetu i reform strukturalnych" - powiedział dziennikarzom Rehn, cytowany przez agencję AFP.

Zagrożona bankructwem Grecja czeka na kolejny pakiet pomocy finansowej w wysokości 130 mld euro. Decyzję UE, EBC i MFW w sprawie udzielenia tej pomocy uzależniono od przyjęcia przez koalicję rządową w Atenach programu dalszych oszczędności. Nastąpiło to ostatecznie w czwartek.

>>> Czytaj też: Greckie cięcia niesprawiedliwe, wiceminister pracy rezygnuje

Zapytany, jakie są szanse na osiągnięcie w czwartek wieczorem, na spotkaniu eurogrupy w Brukseli, porozumienia w sprawie odblokowania dalszej pomocy dla Grecji, Rehn odparł: "Osiągnęliśmy postęp. Jestem pewien, że dziś wieczorem porozumienie, jakie osiągnięto na szczeblu ekspertów, będzie szczegółowo przeanalizowane przez ministrów finansów strefy euro".

Reklama

Przed spotkaniem eurogrupy, które już się rozpoczęło w Brukseli, minister finansów Niemiec Wolfgang Schaeuble i szef eurogrupy Jean-Claude Juncker sugerowali, że końcowego porozumienia w sprawie dalszej pomocy dla Aten raczej nie będzie. "Jestem skłonny sądzić, że dzisiaj wieczorem nie dojdziemy do porozumienia, ale jeśli nie będzie to dziś wieczorem, to będzie to w przyszłym tygodniu" - powiedział Juncker. Ocenił przy tym, że zwłoka nie będzie katastrofą.

>>> Czytaj też: Kolejna runda drakońskich cięć w Grecji. Jest porozumienie koalicji rządowej