Najważniejsza transakcja dla Starka w tym roku to przejęcie za miliard złotych warszawskiej Polfy. W styczniu biznesmen zakończył też pierwszy etap budowy centrum badań i rozwoju Polpharma Biologics.

Starak w tym roku planuje kolejne fuzje, chce też przejąć producentów farmaceutyków w Rosji, Turcji lub w Afryce Północnej.

Dzisiaj przede wszystkim sektor farmaceutyczny

Pierwszy naprawdę duży biznes Jerzy Starak zrobił z firmą Colgate-Palmolive. Pod koniec lat 80. do należącego do Staraka Comindeksu, jednej z pierwszych firm polonijnych, zgłosili się przedstawiciele Colgate-Palmolive z propozycją współpracy. Szefowie Comindeksu niemal odprawili z kwitkiem Amerykanów, tak byli pod wrażeniem sukcesów swojej firmy - Comindeks świetnie sobie radził na Kubie i w Mongolii, gdzie z sukcesem sprzedawał produkowane w Polsce soki Billy, perfumy Currara i cukierki w fiolkach Picollo. Starak, który przebywał wtedy za granicą, dowiedział się o wizycie w ostatniej chwili. Natychmiast przyleciał do kraju i spotkał się z wysłannikami z USA w hotelu Marriott. Efektem tego spotkania było założenie wspólnej firmy produkującej w Polsce kosmetyki Colgate-Palmolive.

Reklama

Na początku lat 90. Starak wprowadził jeszcze do Polski koncerny Nutricia i Bols. Założył też, lub kupił, kilka mniejszych fabryk.

Dzisiaj Starak angażuje się przede wszystkim w inwestycje w sektorze farmaceutycznym. Należy do niego m.in. przez spółkę Spectra niemal 100 proc. akcji Polpharmy SA, a przez Polpharmę - 98 proc. akcji Medany Pharma Terpol Group SA oraz 90 proc. akcji Herbapolu Lublin.

W ostatnich latach spółki, w których Starak ma pośrednio lub bezpośrednio 50 proc. udziałów, nabyły majątek zakładów tłuszczowych w Brzegu oraz 70 proc. akcji ZPT Warszawa SA.

Do rodziny Staraków należy też restauracja Belvedere w Łazienkach.