Pracownicy otrzymali wypowiedzenia ze skróconym okresem wypowiedzenia. Mija on z końcem kwietnia br. Pracownicy nie mają obowiązku świadczenia pracy. Zakład zatrudniał ponad 380 osób.

"Chciałem pracownikom zrekompensować tę trudną dla nich sytuację. Wypowiedzenia w związku z ogłoszeniem upadłości jest dla nich najkorzystniejszą formą. Dostaną dzięki temu różnego rodzaju odprawy i odszkodowania" - stwierdził syndyk.

Obecnie w zakładzie opracowywana jest analiza ekonomiczna "wykończenia produkcji w toku". Według syndyka, gdyby okazało się, że jest to nieopłacalne i produkcja nie zostałaby podjęta, wówczas istnieje możliwość wydzierżawienia przedsiębiorstwa do czasu oszacowania jego wartości i przygotowania przetargów dotyczących sprzedaży. Syndyk zastrzegł, że ewentualna dzierżawa odbyłaby się także w formie przetargu.

"Wypowiedzenia dostali prawie wszyscy pracownicy, bez względu na to, czy podejmę decyzję o wykańczaniu produkcji czy nie. Ewentualnie potem pracownicy będą zatrudniani na oddzielne umowy" - wyjaśnił Wereszczyński.

Reklama

Prawie trzy tygodnie temu sąd w Siedlcach ogłosił upadłość Fabryki Łączników w Radomiu. Wcześniej zarząd radomskiej fabryki prowadził nieudane negocjacje z firmą z Krakowa w sprawie sprzedaży zakładu. Fabryka Łączników znajduje się w trudnej sytuacji. Od 19 grudnia w zakładzie jest przymusowy przestój. Zakład ma zobowiązania wobec ZUS, Skarbu Państwa i gminy. Wynoszą one ponad 20 mln zł.

Fabryka Łączników w Radomiu została sprywatyzowana w połowie 2010 r. Wcześniej przynosiła straty i miała wielomilionowe zobowiązania.

Ministerstwo Skarbu Państwa podejmowało kilkakrotnie próby sprzedaży fabryki, pierwszą w 2002 r. Dopiero w 2010 r. udało się skutecznie przeprowadzić przetarg. Wygrała go firma Ferro Masz Invest z siedzibą w Warszawie; zapłaciła 80 gr za akcję, czyli za pakiet 85 proc. niecałe 1,5 mln zł. Inwestor zobowiązał się do tego, że nie będzie obniżał kapitału zakładowego spółki, a także do utrzymania zatrudnienia i niezbywania tej firmy przez 12 miesięcy.

Fabryka Łączników powstała w 1959 r. Produkowała 500 rodzajów łączników, złączek i odlewów z żeliwa.