Mabion chce pozyskać 40 mln zł i planuje przejście z NewConnect na GPW.

"Środki z oferty zostaną przeznaczone na dokończenie procesu testów i rejestracji dwóch biopodobnych leków przeciw nowotworom. Przedmiotem NWZ będzie również upoważnienie zarządu do ubiegania się o dopuszczenie akcji do obrotu na rynku regulowanym, w związku z planowanym przeniesieniem notowań Mabion z NewConnect na rynek regulowany GPW" – czytamy w komunikacie.

"Podczas oferty prywatnej w maju 2010 zadeklarowaliśmy, że środki z przeprowadzonej wtedy emisji pozwolą nam na dopracowanie i wdrożenie przemysłowego procesu wytworzenia substancji czynnej. Jednocześnie obiecaliśmy inwestorom, że w połowie 2012 przeniesiemy spółkę na rynek główny GPW i będziemy chcieli pozyskać dalsze środki, aby kontynuować prace, w tym przede wszystkim badania kliniczne. Warto zwrócić uwagę, że większość naszej emisji w 2010 roku objęły fundusze inwestycyjne, które doceniły potencjał Mabion, mimo rozciągniętego w czasie procesu inwestycji, charakterystycznego dla placówki badawczo-rozwojowej" – powiedział prezes Mabion Maciej Wieczorek, cytowany w komunikacie.

Zaznaczył, że trzymając się tego planu, firma chce przeprowadzić ofertę publiczną akcji oraz przenieść notowania na rynek główny GPW. "Z nowej emisji chcemy pozyskać 40 mln zł, które łącznie ze środkami z unijnych dofinansowań, na dzisiaj sięgających już prawie 64 mln zł, pozwolą nam na dokończenie procesu badań i rejestracji dwóch celowanych leków najnowszej generacji, przeznaczonych do terapii nowotworów krwi i leczenia raka piersi" - powiedział Wieczorek.

Mabion notowany jest na NewConnect od sierpnia 2010 roku. Debiut akcji spółki w alternatywnym systemie obrotu poprzedziła oferta prywatna 1,9 mln walorów serii I, z której spółka pozyskała od inwestorów 22,8 mln zł. Kwota ta została już wykorzystana w dużej części na realizację procesu badań i przygotowania do rejestracji dwóch biopodobnych leków

"W latach 2013-2014 Mabion zamierza wprowadzić leki na rynek, opierając związane z tym inwestycje m.in. na środkach pozyskanych z planowanej oferty publicznej akcji" – czytamy dalej.

Narastająco po IV kw. 2011 r. Mabion osiągnął przychody w wysokości blisko 10,5 mln zł, ponad trzykrotnie wyższe w porównaniu do roku 2010. Środki te pochodzą głównie z prac badawczo rozwojowych wykorzystujących opracowaną w spółce technologię dla potrzeb firm biotechnologicznych i farmaceutycznych w zakresie rozwoju ich leków. Ponadto, Mabion realizuje własne projekty R&D, mające na celu wprowadzenie na rynek leków biopodobnych pod własną marką.