Europejski system płatności TARGET2 (Trans-European Automated Real-Time Gross Settlement Express Transfer System) stał się obiektem burzliwej dyskusji zarówno w literaturze naukowej, jak i licznych blogów o tematyce ekonomicznej.

>>> Czytaj też: Wiele hałasu o nic. Z paktu fiskalnego zostanie wydmuszka

Istota działania TARGET2

TARGET2 jest europejskim systemem płatności, służącym do dokonywania w czasie rzeczywistym płatności brutto w euro pomiędzy bankami. Zastąpił on działający do maja 2008 r. system TARGET. Decyzja o przebudowie europejskiego systemu płatności zapadła w 2002 r. w ramach przygotowań Eurosystemu do rozszerzenia Unii Europejskiej. Dzięki scentralizowanej i bardziej zintegrowanej strukturze system TARGET2 miał umożliwić standaryzację procedur i obniżenie kosztów transakcji realizowanych w ramach Unii Europejskiej.

Reklama

Działanie systemu można przedstawić na przykładzie kupna przez podmiot w Grecji dowolnego towaru w Niemczech. Rozrachunek takiej transakcji może zostać dokonany za pośrednictwem systemu TARGET2.

Należności i zobowiązania poszczególnych banków centralnych w ramach TARGET2 są nettowane, czyli weryfikowane w systemie na koniec dnia. Nadwyżki lub niedobory stanowią otwarte pozycje banków centralnych wobec EBC i w postaci – odpowiednio – należności lub zobowiązań oprocentowanych według stopy referencyjnej (ECB main refinancing rate) przechodzą na kolejny okres. Rozliczenia w systemie TARGET2 powstają zarówno z tytułu obrotów na rachunku bieżącym, jak i na rachunku obrotów kapitałowych, a także wszelkich rozliczeń pomiędzy bankami centralnymi w ramach Eurosystemu. Dlatego pozycje wobec EBC w znacznym stopniu odzwierciedlają równowagę bilansu płatniczego poszczególnych krajów strefy euro.

Aby przeczytać cały artykuł, wejdź na: