Stawki depozytowe O/N mogą spaść w tym tygodniu poniżej 4,25%. Z kolei krzywa WIBOR w terminach powyżej 3M w zeszłym tygodniu symbolicznie wzrosła o 1 pb. Aktualnie stawki w terminach powyżej 3M kształtują się na poziomie 4,95%-4,97%. Znaczne większe zmiany widać było w przypadku krzywej FRA. Nieoczekiwanie wysoki wzrost inflacji w lutym (13.06) zmniejszył oczekiwania rynkowe na ewentualną obniżkę stóp procentowych w II połowie roku. W efekcie kwotowania kontraktów FRA 3x6 wzrosły o 3-6 pb do poziomu, który w zasadzie przyjmując oczekiwany spadek stawek WIBOR praktycznie nie dyskontuje nawet ryzyka obniżki stóp procentowych tym roku.

Na rynku SPW i kontraktów IRS obserwować można było w zeszłym tygodniu silne wzrosty rentowności. W przypadku krótkiego końca krzywej dochodowości można je było wyjaśnić przede wszystkim wspomnianą publikacją danych nt. inflacji, która istotnie koryguje oczekiwania odnośnie przyszłych decyzji RPP. W przypadku papierów skarbowych wzrosty w sektorach do 3Y wyniosły jednak zaledwie 2 pb, a w przypadku kontraktów IRS 7-9 pb. Jednocześnie widać było wyraźne stromienie krzywej dochodowości, ze względu na silniejszą przecenę instrumentów o dłuższych terminach wykupu (wzrost rentowności o około 10-15 pb).

Tutaj z kolei przyczyną była przede wszystkim sytuacja na rynkach podstawowych. Rentowności niemieckich i amerykańskich obligacji wzrosły w zeszłym tygodniu o 15-30 pb (kwotowania niemieckich Bund-ów w sektorze 10Y wzrosły powyżej 2,00%). Przecena na rynku rozpoczęła się po publikacji danych makroekonomicznych ze Stanów Zjednoczonych. Dodatkowo ten proces wzmacniała też zniżkująca premia za ryzyko, co pokazywały m.in. spadające notowania kontraktów CDS, a także cen złota. Naszym zdaniem w odniesieniu do polskiego rynku długu częściowo wpływ tych dwóch czynników znosi się. Ryzykiem dla rynku byłaby przewaga przyczyn fundamentalnych związanych z odreagowaniem amerykańskiej gospodarki (czego zresztą sygnały możemy odnaleźć w publikowanych danych z USA). Póki co jednak jeszcze nie wiadomo, na ile mamy na rynkach bazowych do czynienia z budową nowej tendencji (po okresie wielomiesięcznej stabilizacji), a na ile z krótkookresowym ruchem.

W tym tygodniu Ministerstwo Finansów planuje zorganizowanie aukcji obligacji DS1021/WS0429. Zgodnie z marcowym harmonogramem podaż określono na 1,0-2,5 mld PLN. Nie spodziewamy się trudności z plasowaniem oferty, a rentowności mogą kształtować się na poziomie 5,45% i blisko 5,60%.

Reklama

Na koniec tygodnia spodziewamy się utrzymania rentowności SPW na poziomie: 4,55% dla obligacji OK0114, 4,85% dla PS1016 i 5,40% dla DS1021. Zakładając utrzymanie stopy referencyjnej NBP na niezmienionym poziomie sądzimy, że obecne rentowności są bardzo niskie i nie dają potencjału do dalszego spadku w średnim terminie. Po publikacji danych nt. inflacji prawdopodobieństwo tego scenariusza zdecydowanie wzrosło. Trzeba jeszcze też jednak pamiętać o wpływie operacji LTRO na europejski system finansowy. Naszym zdaniem prędzej czy później część wolnych środków deponowanych w EBC (depozyt w banku centralnym wzrósł w okolice 800 mld EUR) zostanie wykorzystana na zakupy aktywów na rynku, najpierw papierów skarbowych, a później aktywów o wyższej stopie zwrotu i jednocześnie o wyższym ryzyku. To powinno utrzymać tendencję do spadku premii za ryzyko kredytowe w Europie.

Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny oraz nie stanowi oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny. Informacje zawarte w niniejszym materiale nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. PKO BP SA dołożył wszelkich starań, aby zamieszczone w niniejszym materiale informacje były rzetelne oraz oparte na wiarygodnych źródłach. PKO BP SA nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji zawartych w niniejszym materiale.