To 7-milionowe miasto zajęło pierwsze miejsce w nowym indeksie Bloomberga. Na kolejnych miejscach uplasowały się Holandia, USA i Wielka Brytania. Pierwszą piątkę zamyka Australia.

>>> czytaj też: Model ekonomiczny USA zaczyna upadać

Gdy 15 lat temu wygasła 99-letnia umowa dzierżawy pomiędzy Chinami a Wielką Brytanią, Hong Kong wrócił do Chińskiej Republiki Ludowej. Pojawiały się wówczas obawy, czy region ten zdoła utrzymać swoją wiodącą rolę na finansowej mapie świata. Zainwestowali tu w tym czasie globalni giganci: General Electric ma tu swoje centrum operacyjne, Gap sprzedaje swoje produkty 28 mln chińskich turystów, zaś finansowy tytan bank HSBC jest notowany na tutejszej giełdzie.

„Hong Kong jest bramą do Chin, a dodatkowo ze swoimi niskimi stawkami podatkowymi jest wręcz naturalnym miejscem dla firm, które ustanawiają tu swoje azjatyckie przedstawicielstwa” – twierdzi Tomo Kinoshita z Nomura Holdings, który przez pięć lat pracował w Hong Kongu. „Lokalizacja firmy w tym miejscu ma sens dla przedsiębiorstw, które jednocześnie chcą być blisko Chin i całej Azji” – dodaje.

Ranking Bloomberga obejmuje 160 rynków, które są oceniane w skali od 0 do 100 punktów. Zestawienie to opiera się o sześć czynników: koszty założenia firmy, zakup i transport towarów, stopień gospodarczej integracji, tzw. koszty mniej namacalne, takie jak inflacja i korupcja oraz chłonność lokalnego rynku (mierzona rozmiarem klasy średniej, poziomem konsumpcji gospodarstw domowych i PKB na mieszkańca).

Reklama

Hong Kong zdobył 49 punktów, nieznacznie wyprzedzając Holandię (48,3) i USA (46,9). Niemcy osiągnęły najwyższy wynik jeśli chodzi o koszty prowadzenia firmy, transportu towarów i mniej namacalnych kosztów. Najwyższe noty w kategorii chłonności rynku zdobyły Zjednoczone Emiraty Arabskie. Czarnogóra dominowała jeśli chodzi koszt surowców i siły roboczej, zaś najtaniej zakłada się firmę w Holandii.

Ostatnie miejsce w pierwszej pięćdziesiątce zajęła Brazylia z wynikiem 35,5, Indie – 35,9 oraz Rosja – 36,1.

Amsterdam, Holandia. Fot. Jock Fistick/Bloomberg / Bloomberg / Jock Fistick
Główna siedziba banku Goldman Sachs (wieżowiec na pierwszym planie) w Nowym Jorku przy 30 Hudson Street, Jersey City. / Bloomberg / Andrew Harrer
Londyn jest zamieszkiwany przez 12,4 mln mieszkańców (aglomeracja). Widok na wieżowiec Swiss Re. Fot. Chris Ratcliffe/Bloomberg / Bloomberg
Największym miastem najmniejszego kontynentu - Australii, jest liczace zaledwie 4,5 mln mieszkańców Sydney. Fot. Shutterstock. / Inne