Piątkowy poranek rozpoczął się od silnej wyprzedaży waluty amerykańskiej. Już wczoraj popołudniu dolar amerykańskie nieco tracił na wartości na skutek publikacji lepszych danych z gospodarki amerykańskiej na temat bezrobocia tygodniowego i indeksu wskaźników wyprzedzających. Nieco zaskoczył również wyższy odczyt indeksu zaufania konsumentów ze strefy euro, który wzrósł w marcu do poziomu -19pkt., powyżej konsensusu rynkowego. Pomimo wzrostu notowań EURUSD w dniu dzisiejszym, jak na razie opór w rejonie 1,3300-1,3310 pozostaje aktualny, dzięki czemu scenariusz zakładający kontynuację spadków na eurodolarze nie został zanegowany.

W swoim wczorajszym wystąpieniu Bernanke podtrzymał gołębią retorykę mówiąc, że amerykańska gospodarka ma się gorzej w porównaniu do czasów sprzed kryzysu finansowego, a konsumpcja – niezbędna do podtrzymania dalszej ekspansji – wciąż jest dość słaba. Ogólny obraz sytuacji ekonomicznej w USA będzie się sukcesywnie poprawiał (na co chociażby wskazuje indeks wskaźników wyprzedzających), jednak jak na razie szef Fed nie daje sygnałów co do możliwości zmiany kosztu kredytu w najbliższym czasie, co wpływa negatywnie na sentyment do dolara w sytuacji utrzymujących się pozytywnych nastrojach na rynkach akcji. Wiadomo jednak, że na kolejny program QE nie ma na razie co liczyć, a zmiana kosztu pieniądza nastąpi szybciej niż podtrzymuje FOMC. Dzisiaj przy niewielkiej ilość danych makroekonomicznych uwagę może przykuwać dwudniowa konferencja, której głównym tematem będzie polityka banków centralnych przed, podczas i po kryzysie i którą swoim przemówieniem otworzy Bernanke. Oprócz szefa Fed będzie przemawiała również Janet Yellen, Mervyn King, Masaaki Shirakawa oraz Trichet.

Dzisiaj szwajcarski instytut KOF opublikował najnowsze prognozy gospodarcze dla Szwajcarii. KOF podniósł prognozę dotyczącą wzrostu gospodarczego na 2012 rok do 0,8% oraz obniżył prognozę dotyczącą stopy bezrobocia i inflacji. Tym samym ze swoimi szacunkami KOF nie odbiega zbytnio od prognoz dotyczących PKB i deflacji zaprezentowanych w zeszłym tygodniu przez SECO i SNB.

EURPLN

Reklama

Eurozłoty handlowany jest poniżej oporu w rejonie 4,1800. Sytuacja techniczna w krótkim terminie sprzyja kontynuacji wzrostów na tej parze, do czego sygnałem będzie przełamanie wyżej wspominanego oporu, co otworzyłoby drogę w kierunku 4,24 PLN za euro. Wsparcie w postaci linii TenKan na wykresie dziennym znajduje się na poziomie 4,1360.

EURUSD

Eurodolar z dość dużym impetem zwyżkował w dniu dzisiejszym. Para nie zdołał jednak przełamać trwale poziomu 1,3290, co więcej notowanie nie wyszły powyżej istotnej strefy oporu w rejonie 1,3300-1,3310. Tym samym, dopóki pozostajemy poniżej wspomnianej strefy oporu scenariusz zakładający kontynuacje spadków na EURUSD pozostaje aktualny. Wsparcie wyznaczają okolice 1,3180.

GBPUSD

GBPUSD po raz kolejny nie poradził sobie z oporem 1,5900. Trzecia próba przełamanie tego poziomu w przeciągu kliku ostatnich dni zakończyła się niepowodzeniem, co może być symptomem do powrotu notować w rejon 1,5800.

CHFPLN

CHFPLN sukcesywnie znajduje się na coraz wyższych poziomach cenowych. Obecnie kurs walczy z oporem w postaci 23,6% zniesienia Fibo na poziomie 3,4608, którego ewentualne przełamanie otworzy drogę do dalszej aprecjacji franka. Docelowym poziomem ruchu wzrostowego na tej parze byłby okolice 3,51. Najbliższym wsparcie znajduje się na poziomie 3,4300.