Główna specjalistka ds. PR w Górażdże Cement SA Małgorzata Dąbrowska poinformowała PAP w poniedziałek, że uruchomienie czwartego młyna Cementowni Górażdże zwiększy moce produkcyjne firmy o 25 proc. Powiększy też asortyment produkowanych przez firmę cementów.

"Dzięki tej inwestycji Cementownia Górażdże stała się największą cementownią w Europie" - oceniła Dąbrowska.

Montaż i uruchomienie czwartego młyna w Cementowni Górażdże to drugi etap największej inwestycji w historii firmy. W ubiegłym roku zakończono modernizację linii technologicznej pieca numer 2, przy której zastosowano najnowsze rozwiązania, pozwalające na zmniejszenie zużycia energii na tonę klinkieru i redukcję CO2. Łączny koszt modernizacji pieca i montażu nowego młyna to ok. 500 mln zł.

Wydajność uruchomionego właśnie młyna to około 5000 ton cementu na dobę. W skali roku to 1,2-1,4 mln ton. Dzięki niemu Grupa Górażdże będzie mogła produkować ponad 5,5 mln ton cementu.

Reklama

"Biorąc pod uwagę dobrą koniunkturę na rynku materiałów budowlanych oraz aktualne prognozy rynkowe, które wskazują, że w perspektywie 3-4 lat zapotrzebowanie na cement w naszym kraju przekroczy 20 milionów ton, inwestycja w zwiększenie mocy produkcyjnych ma strategiczne znaczenie dla przyszłości firmy i jej rozwoju. Pozwoli na zabezpieczenie potrzeb rynkowych oraz umocnienie pozycji na krajowym rynku cementu" - stwierdził cytowany w komunikacie prezes zarządu Górażdże Cement SA Andrzej Balcerek.

Produkowany w uruchomionym w Cementowni Górażdże młynie cement może być wykorzystywany m.in. do produkcji kostki brukowej, krawężników, dachówki, betonu komórkowego, wyrobów silikatowych oraz suchych zapraw i tynków.

Grupa Górażdże to lider produkcji cementu na polskim rynku i jeden z największych w kraju producentów betonu towarowego i kruszyw. Właścicielem Grupy Górażdże jest międzynarodowy koncern HeidelbergCement. W 2011 roku wartość obrotów skonsolidowanych Grupy Górażdże wyniosła ponad 1,5 mld zł. Spółki Grupy zatrudniają 1200 pracowników.