Obecnie pod uwagę brana jest bezpośrednia rekapitalizacja banków z funduszu ESM – jednak sam ESM ma działać dopiero od początku lipca, więc zanim doszłoby do konkretnych działań może minąć sporo czasu, a przecież obecna kiepska kondycja europejskiego sektora bankowego wymaga podjęcia natychmiastowych kroków. Hiszpania pozostaje w centrum uwagi rynków, które obawiają się, że ten kraj będzie miał problemy ze znalezieniem we własnym zakresie funduszy na dokapitalizowanie tamtejszych banków. Być może będzie ona zmuszona wyemitować obligacje ponosząc ogromne koszty obsługi zadłużenia. Rentowności obligacji hiszpańskich pną się w górę.

Wciąż utrzymuje się silna awersja do ryzyka. Dziś nastroje nieco poprawiły opublikowane dobre dane ze Szwajcarii i Niemiec. W pierwszym kwartale szwajcarski PKB uwzględniający wpływ czynników sezonowych wzrósł o 0,7% w ujęciu kwartalnym, co było sporym zaskoczeniem wobec konsensusu rynkowego zakładającego zerową dynamikę PKB w pierwszych trzech miesiącach. Co więcej dane za czwarty kwartał 2011 roku zostały zrewidowane w górę. Z kolei z Niemiec opublikowano lepsze dane na temat sprzedaży detalicznej w kwietniu, która wzrosła o 0,6% licząc miesiąc do miesiąca Wyższy doczyt pozwolił na chwilę powrócić notowaniem EURUSD powyżej poziomu 1,24. Para w dalszym ciągu porusza się w kanale spadkowym na wykresie dziennym.

Dziś w kalendarzu mamy istotne dane z rynku pracy w USA. Oprócz cotygodniowych danych na temat liczny nowo zarejestrowanych bezrobotnych, dzisiaj poznamy raport ADP o liczbie nowych etatów w sektorze prywatnym w maju. Co więcej, poznamy wstępne dane na temat amerykańskiego PKB w pierwszym kwartale, a także wskaźnik aktywności Chicago PMI.

EURPLN
Notowania EURPLN znalazły się w dniu wczorajszym bardzo blisko oporu na poziomie 4,40, jednak nie została podjęta próba sforsowania tego poziomu, co przełożyło się na lekkie odreagowanie na złotym. Dopóki sytuacja Ana rynkach globalnych nie uspokoi się, nasza waluta będzie słaba. Najbliższe wsparcie w postaci 100-okresowej średniej na wykresie godzinowym znajduje się na poziomie 4,3600.

Reklama

EURUSD
Notowania EURUSD poruszają się w kanale spadkowym. Co prawda dzisiaj w nocy ustanowione zostało nowe minimum lokalne na poziomie 1,2657, ale od ego momentu euro zyskuje na wartości i w chwili obecnej eurodolar oscyluje wokół poziomu 1,2410. To może być symptomem do odreagowania w okolice 1,2500, gdzie opór wyznacza 100-okresowa średnia na wykresie godzinowym. Silnym oporem pozostaje rejon 1,26-1,2620.

GBPUSD
Funt silnie tracił wczoraj na wartości, co zgodnie z oczekiwaniami doprowadziło notowania GBPUSD w rejon wsparcia na poziomie 1,5460 wynikający z 78,6% zniesienia Fibo całości fali wzrostowej kształtującej się od początku tego roku. Obecnie jest szansa na korektę wzrostową na GBPUSD w rejon 1,5540, gdzie znajduje się najbliższy opór w postaci linii Kinjun na wykresie godzinowym.

USDPLN
Nasza krajowa waluta pozostawała wczoraj pod silną presją sprzedających. Para USDPLN ustanowiła nowe tegoroczne maksimum, co tylko świadczy o silne obecnego trendu wzrostowego na tej parze. Dziś złoty może lekko odreagować wczorajsze osłabienie. Najbliższe wsparcie to okolice 3,50.