Płocki koncern jest bliski pozyskania partnera do wspólnych wierceń. Wygląda na to, że porozumie się z amerykańskim BNK Petroleum, spółką posiadającą sześć licencji poszukiwawczych na północy Polski. Plan zakłada, że Orlen wejdzie na którąś z pomorskich koncesji BNK, które zaliczane są do grona najbardziej perspektywicznych – dowiedział się DGP.

Wiesław Prugar, prezes Orlen Upstream, potwierdził nam, że koncern chce szukać dostępu do złóż gazu łupkowego na północy kraju. – Chodzi o dywersyfikację poszukiwań – tłumaczy.

Orlen ma siedem koncesji zlokalizowanych na terenie Lubelszczyzny i woj. łódzkiego. BNK posiada sześć licencji – wszystkie na Pomorzu.

BNK to niejedyna firma, z którą płocka spółka rozmawia o współpracy. – Mamy kilku potencjalnych partnerów, zarówno krajowych, jak i zagranicznych, zainteresowanych współpracą na własnych koncesjach – przyznaje prezes Prugar. Z naszych informacji wynika, że wśród nich jest kanadyjska Encana. Problem w tym, że koncern ten nie ma koncesji w Polsce i sam chciałby wejść na obszary licencyjne Orlenu. W zamian mógłby dopuścić polski koncern do swoich złóż w Ameryce Północnej.

Reklama

Prezes Prugar zapewnia, że Orlen nie jest zainteresowany odkupieniem koncesji Exxon- Mobil (amerykański koncern chce wycofać się z Polski).

Orlen, podobnie jak BNK, na razie wykonał dwa odwierty. W tym roku planuje sześć, w tym dwa poziome.

Siedem odwiertów wykona zaś Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Spółka liczy na intensyfikację prac dzięki współpracy z grupą koncernów podległych Skarbowi Państwa – KGHM, PGE, Tauronem i Eneą. Porozumienie o współpracy między firmami miało być zawarte w maju. Grażyna Piotrowska-Oliwa, prezes PGNiG, zapewnia jednak, że umowa będzie gotowa na przełomie czerwca i lipca. Prawnicy dogrywają już ostatnie szczegóły.

Firmy będą współpracować na koncesji Wejherowo – jednej z najbardziej perspektywicznych. Spółki zainteresowane współpracą z PGNiG podkreślają, że koncern już wiele zrobił na tej licencji, uzyskał m.in. decyzję środowiskową, wykonał badania sejsmiczne na poszczególne pady (plac, na którym będą prowadzone wiercenia). Tam, gdzie działać będzie konsorcjum, trwają przetargi na kolejne badania.