„W Europie nie ma zgody co do unii fiskalnej. Jeśli kwestia ta nie zostanie rozwiązana w ciągu kolejnych trzech dni, nadchodzący szczyt euro zakończy się fiaskiem, a to będzie fatalne dla całej Europy” – powiedział George Soros w specjalnym wywiadzie dla telewizji Bloomberg.

Miliarder wezwał do utworzenia specjalnego funduszu, który mógłby skupować włoskie i hiszpańskie obligacje. Jeśli nie uda się osiągnąć porozumienia na najbliższym szczycie Unii, wspólna waluta może ponieść poważne konsekwencje.

Słynny inwestor wyjaśnił, że europejscy przywódcy powinni zbudować specjalną europejską władzę fiskalną, aby ta mogła skupować długi Włoch i Hiszpanii, w zamian za wprowadzanie w tych krajach cięć budżetowych. Pieniądze na wykup włoskich i hiszpańskich obligacji mogłyby pochodzić ze sprzedaży europejskich obligacji, który miałyby niską rentowność ze względu na wsparcie i gwarancje wszystkich krajów strefy euro.

Po tym, jak hiszpańskie 10-letnie obligacje skarbowe przekroczyły 7-proc. rentowność (uważaną przez ekonomistów za granicę opłacalności) Francja i Włochy zaczęły naciskać na Niemcy, aby Berlin podjął konkretne działania w celu zakończenia, trwającego już ponad dwa lata, europejskiego kryzysu zadłużenia.

Reklama

Niemiecka kanclerz Angela Merkel była jednak przeciwna „przedwczesnym” propozycjom emisji europejskich obligacji, gdyż jak twierdzi, nie można rozpocząć sprzedaży europejskiego długu zanim nie stworzy się pełnej unii fiskalnej w strefie euro. Polityka Merkel wobec Grecji – uważa Soros – też pozostawia wiele do życzenia. Niemcy bowiem w zamian za wartą 240 mld euro pomoc, obarczyły Grecję zobowiązaniem do przeprowadzenia głębokich cięć budżetowych. Same cięcia bez pobudzania wzrostu – twierdzi miliarder – pogorszą tylko sytuację, ponieważ aby spłacić długi, trzeba mieć z czego to robić, a wzrost jest tu kluczowy.

„Nawet jeśli strefie euro uda uniknąć się katastrofy, podobnej do tego, co stało się w 2008 roku po upadku Lehman Brothers, to system, który się wówczas wyłoni, pogłębi jeszcze bardziej różnice pomiędzy kredytodawcami i zadłużonymi. Będzie to świat zupełnie inny niż znana nam otwarta Europa, na której ideałach została zbudowana cała UE” – mówił Soros.

Jak dodał miliarder, nowy porządek będzie się opierał na systemie hierarchicznym, z zadłużonymi krajami na dole tej hierarchii i kredytującymi na górze. Stara Unia z brakiem jednoznacznej dominacji któregokolwiek z jej członków odejdzie w zapomnienie na rzecz systemu z permanentną dominacją Niemiec. Europa będzie przypominała niemieckie imperium z Niemcami w centrum i peryferiami, które na stałe będą pogrążone w depresji.