Zwłaszcza, że brakuje istotnych publikacji danych makroekonomicznych, a inwestorzy z USA będą przygotowywać się do jutrzejszego Dnia Niepodległości. Tym samym nastroje na rynku mogą zmienić tylko kolejne, nieoczekiwane wypowiedzi eurosceptyków, lub ewentualne negatywne spekulacje wokół francuskiego budżetu i związane z nimi konsekwencje dla wciąż prestiżowego ratingu.

EUR/USD – Wsparcie 1,2540-85 ma szanse się obronić

Za nami względnie spokojny handel z ostatnich godzin, co może nieco dziwić biorąc pod uwagę duży ładunek informacji, jaki pojawił się w poniedziałek – to eurosceptyczne wypowiedzi finlandzkich i holenderskich polityków, czy też słabe dane makroekonomiczne z USA (indeks ISM dla przemysłu nieoczekiwanie spadł poniżej 50 pkt.), a także wątpliwości związane z francuskim budżetem, po tym jak najprawdopodobniej dojdzie do obniżenia wyśrubowanych prognoz wzrostu gospodarczego na lata 2012-13.

Na koniec zwróciliśmy też uwagę, iż negatywne reakcje rynku mogą być tonowane przez wracające jak przysłowiowy bumerang spekulacje nt. zainicjowania programu QE3 przez FED. To wydaje się wprawdzie mało realne w najbliższych tygodniach (posiedzenie FED jest 31.07/01.08), ale nie przeszkadza to w tym, aby taką właśnie kartę rozgrywać. Zwłaszcza, że nadarza się ku temu dodatkowa okazja – według dziennika WSJ szef FED może przedstawić swój półroczny raport nt. stanu gospodarki przed komisjami Kongresu już 17-18 lipca (teraz czekamy na potwierdzenie tych informacji przez FED). To może zwiększać prawdopodobieństwo ruchu na EUR/USD powyżej 1,2750 w ciągu najbliższych 2-3 tygodni.
Dzisiaj danych makroekonomicznych będzie niewiele – inwestorzy zwyczajowo zwracają niewielką uwagę na ostateczny odczyt danych nt. dynamiki zamówień na dobra trwałego użytku, czy też odczyt zamówień w przemyśle. Te dane za maj poznamy o godz. 16:00. Tym samym rynkami mogłyby ewentualnie ruszyć nieoczekiwane informacje z Europy. Sesja azjatycka już za nami – jej kluczem była decyzja Banku Australii, który zgodnie z oczekiwaniami utrzymał stopy procentowe na poziomie 3,50 proc., co nieznacznie podbiło notowania AUD względem innych walut. Trudno jednak ocenić, czy RBA nie zdecyduje się na cięcie w sierpniu, lub wrześniu, chociaż z komunikatu można wyczytać, iż byłby on bardziej uwarunkowany wyraźnym załamaniem się chińskiej, bądź europejskiej gospodarki.

Reklama

EUR/USD – Wsparcie 1,2540-85 ma szanse się obronić

Wczoraj po południu zwracałem uwagę jak istotny w perspektywie najbliższych dni będzie rejon wsparcia 1,2540-85. Jego złamanie będzie oznaczać, iż rynek może całkowicie wykasować wzrost, jaki miał miejsce w końcu ubiegłego tygodnia. Z kolei jego obrona będzie sygnałem, iż w perspektywie najbliższych 2 -3 tygodni powinno dojść do wyraźnego przełamania oporu 1,2750 wyznaczanego przez maksima z połowy czerwca. W najbliższych dniach kluczowe czynniki ryzyka to czwartkowe posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego (nie wiadomo jak inwestorzy zareagują na fakt, iż ECB poprzestanie tylko na cięciu stóp o 25 p.b., które może już być zdyskontowane), a także piątkowe dane Departamentu Pracy USA (chociaż obecnie można przyjąć, iż słaby odczyt dość szybko uaktywniłby nowe pokłady spekulacji w temacie QE3 i szybko osłabił dolara).

Na dzisiaj bazowe pasmo wahań to 1,2565-1,2625.

Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty.