Urbanizacja nie jest zjawiskiem nowym. Tym, co jednak nie ma precedensu w historii, jest szybkość i skala urbanizacji – piszą autorzy raportu „Urban Word: Cities and the rise of the consuming class” z McKinsey Global Institute.

I to właśnie w miastach narodzi się nowa, potężna miejska klasa konsumpcyjna. Do 2025 roku – według prognoz zawartych w raporcie – miliard ludzi dołączy do globalnej miejskiej klasy konsumpcyjnej, zdolnej do nabywania istotnej części dóbr i usług. Około 600 milionów z nich będzie mieszkało w 440 miastach rynków wschodzących, które same w sobie mają generować prawie połowę globalnego wzrostu PKB w latach 2010-2025.

Dochody tej nowej klasy konsumpcyjnej rosną szybciej niż liczba członków. Oznacza to, że do 2025 roku miejscy konsumenci wpompują około 20 bln dol. do światowej gospodarki.

Co więcej, wraz z rozwojem tej klasy pojawi się olbrzymie zapotrzebowanie na budynki mieszkalne i infrastrukturę. McKinsey Global Institute szacuje, że miasta do 2025 roku będą potrzebowały co najmniej dwa razy więcej rocznego kapitału inwestycyjnego niż obecne 10 bln dol. Znaczna cześć tej kwoty będzie dotyczyła miast rynków wschodzących.

Reklama

Największe miejskie „rynki obiecane” do 2025 r.

Miasta krajów rozwiniętych pośród 20 najszybciej rozwijających się miast świata do 2025 roku zajmują stosunkowo niewiele miejsca i są zdominowane przez amerykańskie i japońskie aglomeracje.

W kategorii wzrostu starszych konsumentów z wyższymi dochodami na pierwszym miejscu znalazły się azjatyckie metropolie – Szanghaj, Pekin i Tokio. Jeśli chodzi o młodych, zamożnych konsumentów, prym będą wiodły takie miasta, jak Lagos, Dar es Salam w Tanzanii i stolica Bangladeszu - Dhaka.

Pod względem zapotrzebowania na nowe powierzchnie komercyjne na przestrzeni kolejnych siedemnastu lat, na czele zestawienia znalazł się Nowy Jork, a zaraz za nim Pekin i Szanghaj. W tej kategorii w pierwszej dziesiątce aż połowa to miasta rynków rozwiniętych.

Co ciekawe, w pięciu kategoriach zestawienia oprócz Londynu, Moskwy i Stambułu nie ma innych europejskich miast.

ikona lupy />
Panorama Tokio, fot. Kimimasa Mayama/Bloomberg / Bloomberg / Kimimasa Mayama
ikona lupy />
Singapur / Bloomberg
ikona lupy />
Widok z lotu ptaka na Szanghaj. Szanghajską aglomerację zamieszkuje ok. 18,4 mln. ludzi. Fot. Shutterstock. / DGP