Co prawda stopa bezrobocia nieoczekiwanie wzrosła w lipcu do 8,3% z 8,2%, jednak w sektorze pozarolniczym stworzono 163tys. nowych miejsc pracy, co przewyższyło rynkowe oczekiwania na poziomie 100tys. Obawy inwestorów o słabą kondycję amerykańskiej gospodarki zostały nieco złagodzone, a perspektywa kolejnego ilościowego luzowania polityki monetarnej przez Fed z pewnością została oddalona w czasie.

Inwestorzy przeanalizowali również czwartkowa konferencję Mario Dragi i najwidoczniej doszli do wniosku, że Europejski Bank Centralny przygotowuje program pomocy na większą skalę. Tak jak pisałam w piątkowym raporcie: Wydaje się jednak, iż pomimo wszystko euro nie jest na straconej pozycji, gdyż choć odłożona w czasie interwencja ECB na rynku długu jest nieunikniona. Rynki pozytywnie zareagowały również na informacje, że Europejskie Fundusz Stabilizacji Finansowej zwrócił się do grupy banków o uruchomienie linii kredytowej.

Na fali bardzo dobrych nastrojów obserwowaliśmy podczas piątkowej sesji większe zainteresowania walutami uznawanymi za bardziej ryzykowne. Złoty umocnił się względem euro do najsilniejszego poziomu od roku, a rentowności 5-letnich obligacji spadły do najniższego w historii poziomu. EURPLN przełamał istotne wsparcie na poziomie 4,08, co w średnim terminie otwiera drogę w rejon 4,00. Na rynku EURUSD ponownie obserwowaliśmy wzrosty. Eurodolar po raz drugi przetestował w sierpniu poziom 1,24, co z technicznego punktu widzenia jest sygnałem do kontynuacji wzrostów.
W poniedziałkowym kalendarzu makroekonomicznym mamy tylko indeks Sentix, tak więc impulsów do dalszych ruchów na rynku walutowym należy poszukiwać dzisiaj w analizie technicznej.

EURPLN
Eurozłoty pozostaje w trendzie spadkowym. Złoty silnie umacniał się względem euro podczas piątkowej sesji, co doprowadziło do przełamanie wsparcia na EURPLN na poziomie 4,08. Techniczny obraz rynku wskazuje na możliwość dalszych spadków a okolice 4,00 w średnim terminie. Najbliższa strefa oporu to rejon 4,075-4,08.

EURUSD
EURUSD koryguje dzisiaj nieco piątkowe wzrosty. Najbliższe wsparcie znajduje się na poziomie 1,2323 w postaci 38,2% Fibo całości wzrostów z okolic 1,2133. Ewentualne przełamanie tego poziomu może doprowadzić do pogłębienia korekty. Niższe poziomu cenowe mogą być dobrą okazją do zajmowanie długich pozycji w EURUSD. Spodziewamy się, że kurs będzie EURUSD będzie testował jeśli nie dziś to w najbliższych dniach maksimum lokalne na poziomie 1,2442.

GBPUSD
GBPUSD pozostaje w trendzie bocznym. Na wykresie 4h para ma ponownie problem z wyjściem powyżej chmury ichimoku. Na funcie zaważyły również dzisiejsze słabsze dane na temat cen nieruchomości w Wielkiej Brytanii. Dolne ograniczenie zakresu wahań wyznacza wsparcie na poziomie 1,5480. Utrzymujący się dobry klimat inwestycyjny może sprzyjać funtowi, jednak czynnikiem niezbędnym do kontynuacji wzrostów jest ponowne wyjście powyżej poziomu 1,56.

AUDUSD
AUDUSD pozostaje w trendzie wzrostowym. Para na wykresie dziennym zbliża się do oporu na poziomie 1,0611 w postaci projekcji 161,8% całości spadków z okolic 1,0444. Para znajduje się powyżej linii poprowadzonej po ostatnich szczytach na wykresie dziennym. Silne wsparcie w postaci linii TenKan na wspomnianym wykresie znajduje się na poziomie 1,0376.