Paryski Tydzień Mody rozpoczął się we wtorek pokazem alternatywnej marki Impasse de la Defense. Jeden z najbardziej prestiżowych modowych tygodni organizowany od lat nad Sekwaną, po raz kolejny proponuje fanom mody napięty kalendarz pokazów.

Paryski Tydzień Mody na przyszłą wiosnę i lato rozpoczął się, co prawda mało konwencjonalnie - na Dworcu Wschodnim pokazem Impasse de la Defense, marki Karima Bonneta używającego do swych kreacji m.in. ubrań używanych.

Napięty oficjalny kalendarz imprezy, która trwa nie tydzień, jak wskazuje nazwa, a 9 dni, zawiera ponad 90 pokazów najznakomitszych domów mody, a wśród nich m.in. Balenciaga, Balmain, Chalayan, Christian Dior, Chanel, Jean Paul Gaultier, Givenchy, czy Alexander McQueen.

"W naszym kalendarzu nie ma już miejsca" - mówi prezes Francuskiej Federacji Mody Didier Grumbach, odwołując się m.in. do kłopotów, jakie z zapełnieniem ich tygodni miały Londyn i Mediolan. Grumbach jest przekonany, że marki obecne na paryskim tygodniu to najwyższa półka światowej mody.

Reklama

"Marki te eksportują do 90 proc. ich produkcji, między innymi dzięki temu, że Paryż jest strategiczną witryną. Przyjeżdżają do nas kupcy ze Stanów Zjednoczonych, Japonii i Azji Południowo-Wschodniej" - tłumaczy Grumbach.

Paryski Tydzień Mody obiecuje wiele emocji także ze względu na zapowiadany od kilku miesięcy pojedynek na szczycie. Swe kolekcje dla Saint Laurenta i dla Diora pokażą po raz pierwszy "enfants terrible" mody - Hedi Slimane i Raf Simons. Pierwszy do pojedynku stanie Simons, którego pokaz dla Diora zaplanowano na piątek, 28 września, podczas gdy bardzo prywatny pokaz Slimane'a dla Saint Laurenta, z okazji zmiany dyrektora artystycznego ogołoconego z Yvesa, odbędzie się wieczorem w poniedziałek, 1 października.

Presja, jaka ciąży na tych jeszcze młodych projektantach - obaj mają 44 lata - jest wielka m.in. ze względu na legendę zatrudniających ich domów mody. Przypomnijmy, że Slimane, aktualnie dyrektor artystyczny Saint Laurenta, w latach 2000-2007 zajmował się modą męską u Diora. Simons, przed objęciem posady dyrektora artystycznego Diora, tworzył damskie kolekcje dla Jil Sander.

Dla fanów mody, którym nie uda się dostać na pokazy, Paryż przygotował podczas tygodnia inne modowe atrakcje, jak chociażby trwającą w domu towarowym Printemps urodzinową wystawę projektanta butów gwiazd Manolo Blahnika. W czwartek na ul. Saint-Honore zostanie zainaugurowany butik amerykańskiej marki Theory, a w piątek redaktorka naczelna japońskiego "Vogue'a" Anna Dello Russo pokaże swoją kolekcję akcesoriów dla H and M w Paradis Latin.

Od 29 września centrum sztuki współczesnej Palais de Tokyo gościć będzie natomiast jubileuszową wystawę domu mody Chloe, który obchodzi w tym roku 60. urodziny. Również w Palais de Tokyo, od 29 września do 1 października, odbędzie się niezwykły performance szkockiej aktorki Tildy Swinton przygotowany z Olivierem Saillardem, dyrektorem Paryskiego Muzeum Mody Galliera. Spektakl zatytułowany "The Impossible Wardrobe" pozwoli widzom odkryć najpiękniejsze kreacje z kolekcji muzeum.

Paryski Tydzień Mody potrwa do środy, 3 października. W ostatnim dniu imprezy swe kolekcje na przyszłą wiosnę i lato pokażą m.in. domy mody Louis Vuitton, Miu Miu i Elie Saab.