Upadające banki i ogólnoświatowy kryzys skłaniają do myślenia czy Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe są bezpieczne? Nie należy mieć jednak jakichkolwiek obaw. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że przez dwadzieścia lat działalności SKOK-ów, nie zbankrutowała żadna z Kas, żaden członek nie stracił ani grosza. To bardzo istotny argument, szczególnie w czasach gdy panuje kryzys na rynkach bankowych. Wiele banków z tego powodu ogłosiło bankructwo. Z problemami zmagały się nie tylko banki w Stanach Zjednoczonych, ale również w Europie, a nawet w Polsce (filie banków zagranicznych). Co ważne, w tym czasie Unie Kredytowe na świecie nie miały takich problemów.

W Polsce Unie Kredytowe istnieją pod nazwą Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych. Ich oferta skierowana jest do wszystkich, także ludzi o niskich dochodach, często pomijanych przez banki. Tradycyjne, nieco konserwatywne i nastawione na pomoc społeczną, nie zaś na zysk, podejście do pożyczania pieniędzy stawia Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe w dobrym położeniu w obliczu kryzysu. SKOK-i rozwijają się dynamicznie i stale zyskują nowych członków. Co więcej, SKOK-i udowodniły, że tradycyjną idee spółdzielczości można skutecznie wprowadzać w życie w nowoczesny sposób.

Z badań przeprowadzonych przez instytut TNS Pentor wynika, iż Polacy ufają SKOK-om. Ponad 91 procent członków SKOK-ów ma zaufanie do instytucji, której powierzyło swoje oszczędności, natomiast bankom ufa mniej osób, a dokładniej 76 procent klientów. Badania przeprowadzone zostały na zlecenie Komisji Nadzoru Finansowego(KNF). W dniach 17 stycznia – 16 lutego 2012 roku zrealizowano 472 wywiadów wśród klientów banków (262 wywiady), SKOK-ów(110 wywiadów) i innych, niebankowych instytucji finansowych(100).

Badania zlecone przez KNF wykazują nie tylko ogromne zaufanie członków Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych do instytucji, w których zlecili swe pieniądze, ale również pokazują istotny wpływ polskiego kapitału i pełnionej przez Kasy misji na wybór konsumentów.

Reklama

SKOK-i nastawione są na pomoc ludziom. Biorą udział w szeroko zakrojonych akcjach charytatywnych. Pomoc finansową otrzymuje wiele rodzin będących w trudnej sytuacji życiowej. Przez dwadzieścia lat istnienia SKOK-i, zgodnie ze swoją misją, nieustanne przeznaczają środki wspierające leczenie i rehabilitację potrzebujących. Wsparły finansowo wiele ubogich rodzin, domów dziecka, osób chorych i niepełnosprawnych. Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe biorą również udział w organizacji ważnych wydarzeń społecznych. M.in. ofiarowały bursztynową sukienkę na Cudowny Wizerunek Matki Bożej Jasnogórskiej, sfinansowały nową kopułę tabernakulum na Jasnej Górze, a także były oficjalnym sponsorem organizacji pielgrzymki papieża Benedykta XVI do Polski. SKOK-i wspierają oświatę, kulturę, sztukę. Są i chcą być blisko ludzi!

Dzięki nowej ustawie o Spółdzielczych Kasach Oszczędnościowo-Kredytowych, która wejdzie w życie 27 października i podda SKOK-i nadzorowi KNF, członkowie SKOK będą mogli skorzystać z większej palety usług. Wprowadzone zostaną wieloletnie kredyty hipoteczne, kredyty mieszkaniowe, a okres na który można zawierać pożyczki zostanie wydłużony. Nowe przepisy to ogromna szansa dla SKOK-ów, które będą mogły wprowadzić ofertę dla podmiotów, które dotychczas nie mogły korzystać z usług. Są to firmy z tak zwanego trzeciego sektora. Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe przygotowują ofertę na obsługę fundacji, stowarzyszeń, spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych.

Konsumenci powierzając pieniądze SKOK-om są przekonani, że pozostawili je w dobrych rękach.