Opiniotwórczy dziennik zamieszcza rozmowę z polskim ministrem na temat obronności, przeprowadzoną w czasie jego czwartkowego udziału w paryskiej konferencji Trójkąta Weimarskiego plus.

Głównym tematem wywiadu są perspektywy ożywienia relacji polsko-francuskich w związku z piątkową wizytą Hollande'a w Polsce. Sikorski zaznacza, że rozmowy przywódców Polski i Francji w Warszawie będą miały "znaczący rozdział ekonomiczny" i że nie zabraknie dyskusji o "żywotnej kwestii perspektyw budżetu unijnego".

"Francja i Polska zgadzają się co do obrony funduszu spójności i finansowania Wspólnej Polityki Rolnej" - podkreśla Sikorski.

Jego zdaniem wizyta Hollande'a "przypada w dobrym momencie, niedługo po tym, jak Polska przystąpiła do Europejskiej Agencji Kosmicznej, gdzie Francja odgrywa wiodącą rolę".

Na pytanie, co sądzi o koncepcji "Europy wielu prędkości" szef polskiej dyplomacji odpowiada: "Mamy już Europę wielu prędkości ze strefą Schengen i eurogrupą, ale każdy z procesów integracji powinien być otwarty dla wszystkich krajów". Sikorski podkreśla, że w "ramach paktu fiskalnego Polska chce uczestniczyć w dyskusji na temat integracji w strefie euro".

Pytany o ewentualne zaangażowanie Polski w rozważaną operację militarną Europy w Mali, Sikorski zauważa, że "solidarność (w łonie UE - PAP) oznacza, że bierzemy pod uwagę obawy naszych sojuszników".

"Zdajemy sobie sprawę, że niektóre z najbardziej bezpośrednich zagrożeń mają swój początek na południu (Europy). W zamian za to oczekujemy, że Francja pomoże nam w dokończeniu europejskiej integracji na Bałkanach czy w stabilizacji sytuacji na Kaukazie" - mówi minister.

Sikorski przypomina także, że z polskiej inicjatywy rozpoczął właśnie swoją działalność Europejski Europejski Fundusz na rzecz Demokracji, który "może również prowadzić wspólne działania na rzecz obrony praw człowieka i demokracji w naszych dwóch kierunkach: na wschodzie i na południu".

Wspominając o "doskonałej" francuskiej technologii w dziedzinie energetyce jądrowej, Sikorski wyjaśnia, że Polska wybierze "najlepszego z możliwych" partnera do budowy siłowni na swoim terytorium.

W wywiadzie pojawia się także wątek gazu łupkowego, którego wydobycie jest obecnie zakazane we Francji ze względu na obawy przed zanieczyszczeniem środowiska naturalnego. "Cieszymy się, że (francuski) koncern Total ma w Polsce zezwolenie na poszukiwanie gazu łupkowego. Mam nadzieję, że będzie mógł to zrobić także we Francji" - dodaje minister.

"Le Figaro" interesuje także, "jaki jest sekret utrzymywania przez Polskę silnego wzrostu mimo kryzysu". "Dwadzieścia lat temu podjęliśmy drastyczne reformy, a potem je kontynuowaliśmy. Podwyższyliśmy wiek emerytalny do 67 lat. +Złota reguła+ równowagi budżetowej istnieje u nas już od czternastu lat. Mamy też bardzo ścisły nadzór bankowy" - wylicza Sikorski w odpowiedzi.

>>> Polecamy: Francja ma klucz do obrony budżetu przed Brytyjczykami