Iran przeprowadza ćwiczenia wojskowe w cieśninie Ormuz

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
28 grudnia 2012, 10:33
Cieśnina Ormuz zarzewiem nowego konfliktu?
Cieśnina Ormuz zarzewiem nowego konfliktu?/Forsal.pl
 Iran rozpoczął w piątek sześciodniowe ćwiczenia swej marynarki wojennej w cieśninie Ormuz - poinformowała irańska państwowa agencja prasowa IRNA.

Jak powiedział cytowany przez nią dowódca marynarki Habibollah Sajjari, ćwiczenia "Welajat 91" będą się odbywać do środy na akwenie około miliona kilometrów kwadratowych w cieśninie Ormuz, Zatoce Omańskiej i północnej części Oceanu Indyjskiego.

Według Sajjariego celem ćwiczeń jest zaprezentowanie "militarnego potencjału sił zbrojnych" w obronie granic Iranu oraz skierowanie posłania pokoju i przyjaźni do sąsiednich krajów.

Irańscy przywódcy deklarowali niejednokrotnie, że Iran może zablokować cieśninę Ormuz - przez którą przechodzi 40 procent transportowanego morzem światowego eksportu ropy - w razie zaatakowania jego instalacji nuklearnych.

Jak zaznaczył Sajjari, w trakcie ćwiczeń zostaną przetestowane systemy rakietowe, okręty bojowe, okręty podwodne oraz metody patrolowania i rozpoznania. 

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło: PAP
Zapisz się na newsletter
Zapraszamy na newsletter Forsal.pl zawierający najważniejsze i najciekawsze informacje ze świata gospodarki, finansów i bezpieczeństwa.

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj