Adam Maciejewski został wybrany na nowego prezesa Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Zastąpił na tym stanowisku Ludwika Sobolewskiego.

Po wyborze Adam Maciejewski zapowiedział, że będzie służył swoją pracą i kompetencjami, zamierza jednocześnie wsłuchiwać się w potrzeby inwestorów i innych podmiotów gospodarczych. Dodał, że będzie działał, mając świadomość, iż gospodarka ma służyć ludziom. Nowy prezes GPW oświadczył, że motto jego samego i jego współpracowników to: "Ciężka praca, która ma wizję".

Jak informuje ministerstwo skarbu, procedura wyboru prezesa na nową kadencję rozpocznie się na początku przyszłego roku.

Nowy prezes GPW jest absolwentem Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Na tej uczelni odbył też podyplomowe studia podatkowe. Adam Maciejewski ukończył również studia podyplomowe w Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania. Uczestniczył w wielu kursach i szkoleniach z zakresu: zarządzania, rozwoju biznesu i funkcjonowania rynków finansowych.

Od 1994 roku pracował na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, między innymi na stanowisku dyrektora Działu Notowań i Rozwoju Rynku, a od 28 czerwca 2006 roku jako członek zarządu, odpowiedzialny między innymi za: systemy transakcyjne, technologie, organizację obrotu i produkty informacyjne.

>>> Czytaj też: Sobolewski został odwołany ze stanowiska prezesa GPW

Maciejewski posiada uprawnienia do reprezentowania Skarbu Państwa w Radach Nadzorczych. Pełni funkcje w kilku radach nadzorczych, w tym Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych, Polskiej Giełdy Finansowej SA. Jest przewodniczącym Rady Nadzorczej WSE InfoEngine SA, wiceprzewodniczącym Rady Nadzorczej Towarowej Giełdy Energii SA., Rady Doradczej Przedstawicieli Biznesu Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Przewodniczył Komisji Egzaminacyjnej dla maklerów i dealerów giełdowych. Jest autorem licznych publikacji z zakresu praktycznych aspektów funkcjonowania rynku kapitałowego.

Wiceminister skarbu Paweł Tamborski powiedział, że nowy szef GPW jest osobą niesłychanie kompetentną, szczególnie jeśli chodzi o kwestie wprowadzenia nowego systemu transakcyjnego na GPW. Ma też duże doświadczenie związane z działaniem rynku kapitałowego.

Wniosek o odwołanie Ludwika Sobolewskiego złożyli przedstawiciele resortu skarbu. To skutek podejrzeń, że zaangażował się w zbieranie wśród spółek notowanych na giełdzie pieniędzy na produkcję filmu z udziałem jego życiowej partnerki.