Gazeta Wyborcza

  • O co naprawdę walczą kolejarze?

W piątek między 7 a 9 rano staną w Polsce pociągi. Związkowcy twierdzą, że strajkują w imię zasad. Domagają się utraconych rekompensat za utracone ulgi na przejazdy dla kolejarzy i kolejarskich emerytów. Eksperci mają inne zdanie – „Tu chodzi o pozbycie się ministra Nowaka i odłożenie na półkę planów restrukturyzacji PLK i Przewozów Regionalnych” – mówi Gazecie Adrian Furgalski. Tymczasem minister transportu uważa, że jedyni, którzy mają prawo do strajku to pasażerowie.

  • Rząd chce dopłacić firmom, żeby nie zwalniały
Reklama

Resort pracy przygotował przepisy, które mają zapobiec wzrostowi bezrobocia – pisze Gazeta Wyborcza. Chce zapewnić firmom, które znalazły się w kłopotach, dwa rodzaje świadczeń – z tytułu przestoju i obniżonego czasu pracy. Pracodawcy twierdzą jednak, że jest już za późno na odkurzanie pomysłów z pierwszej fazy kryzysu.

  • Amerykańskie łupki szansą dla Orlenu?

Orlen jest ostatnio bombardowany doniesieniami o planowanych ograniczeniach dostaw ropy z Rosji do rafinerii w Polsce i w Czechach. Polski koncern analizuje wszystkie oferty dostawy surowca tańszego niż rosyjski, być może otrzyma też ofertę z Ameryki Północnej. Dzięki łupkowego boomowi na światowe rynki płynąć będzie teraz coraz więcej ropy z łupków z USA.

Rzeczpospolita

  • Cięcia pożądane i żądane

Mimo ostatnich obniżek stóp procentowych, presja na RPP wciąż jest silna. Niższy koszt pieniądza mógłby pomóc w ożywieniu gospodarki. Według rządowych źródeł dziennika, w resorcie finansów panuje przekonanie, że mocna obniżka stóp procentowych, mogłaby przyspieszyć wzrost PKB w tym roku, mimo słabych prognoz ekonomistów. „Próby wpłynięcia na władze monetarne, którym niezależność gwarantuje konstytucja, się nasilają” – pisze „Rz”. W MF zlecono nawet raport, w którym eksperci przekonują, że spadek stopy do 2,75 proc. z 4 proc. jest konieczny.

  • Strefa euro balastem świata

Polska znalazła się wśród krajów, gdzie panują najbardziej pesymistyczne nastroje, co do perspektyw ożywienia gospodarki w 2013 roku. W tym roku strefa euro pozostanie w recesji, a reszta świata będzie się rozwijać wolniej, niż zakładano – ogłosił ostatnio MFW, korygując swoje jesienne prognozy. „Rz” porównała szacunki rozwoju gospodarczego na ten rok dla Polski i wybranych regionów świata. W najnowszej korekcie MFW obniża praktycznie prognozy dla wszystkich krajów, oprócz Chin. PKB świata zwiększy się o 3,5 proc. Natomiast PKB Polski wzrośnie - według optymistycznej prognozy rządu – 2,2 proc. Według bardziej pesymistycznej, przygotowanej przez NBP – o 1,5 proc.

  • Wynalazcy dostali zastrzyk gotówki

PARP przyznała 600 mln zł na innowacje 70 firmom wyłonionym w konkursie. Chętnych do skorzystania z dotacji było znacznie więcej niż oferowanych środków. Pieniądze mają być przeznaczone na wdrożenie wynalazków do działalności gospodarczej. Po raz pierwszy PARP zastosowała formułę, w której przedsiębiorcy musieli zaprezentować swoje projekty przed komisją, a nie tylko w dokumentacji. W tym roku także rusza konkurs na dotacje dla firm z programu „Innowacyjna gospodarka”.

Puls Biznesu

  • Koniec partnerstwa na autostradach

Choć autostradowe partnerstwo publiczno-prywatne się sprawdziło, odchodzi do lamusa – pisze Puls Biznesu. Rząd skapitulował po długiej walce z Eurostatem o to, by inwestycje realizowane z prywatnym partnerem nie obciążały długu i deficytu. W efekcie trasę Uszyn-Pyrzowice, która miała być sztandarowym projektem realizowanym w PPP, zamiast prywatnego partnera sfinansuje drogowa dyrekcja lub państwowa spółka specjalna.

  • Inwestycje zagraniczne spadły o blisko 80%

Według wstępnych wyników przedstawionych w raporcie UNCTAD, napływ BIZ do Polski w 2012 roku wyniósł 4,1 mld USD, co oznacza spadek o 78,2 proc. Jest to najgorszy wynik od 10 lat i jeden z najwyższych spadków na świecie. Wiarygodność raportu podważają jednak eksperci, zauważając, że metodologia NBP, na której opiera się UNCTAD, nie odzwierciedla rzeczywistej wartości zainwestowanego w Polsce kapitału.

  • Pogorszyła się przejrzystość polskiego budżetu

International Budget Partnership, pozarządowa organizacja działająca na rzecz społeczeństwa obywatelskiego, opublikowała raport oceniający jawność i transparentność procedur budżetowych – donosi gazeta. W porównaniu do poprzedniej edycji rankingu Polska spadła z 16. na 25. pozycję i znalazła się w grupie państw o średnim poziomie jawności i przejrzystości procedur.