Poziom inflacji okazał się najniższy od niemal 6 lat, a dokładniej – od sierpnia 2007 roku. Odczyt ten na rynku wywołał spekulacje dotyczące dalszego luzowania polityki pieniężnej – niski poziom inflacji zwiększa bowiem prawdopodobieństwo, że w marcu Rada Polityki Pieniężnej po raz kolejny zdecyduje się na obniżkę stóp procentowych. Od listopada RPP uczyniła to już cztery razy, za każdym razem decydując się na obniżkę o 25 punktów bazowych.

Marek Belka sygnalizował, że seria obniżek dobiega już końca. Jednak w marcu najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest kolejne cięcie stóp. Obecnie stopa referencyjna znajduje się na poziomie 3,75 proc. Tymczasem według członkini RPP, Elżbiety Chojny-Duch, optymalny poziom stóp procentowych to 3,25 proc. Według niej, marcowe posiedzenie rady przyniesie albo kolejną minimalną obniżkę, a więc o 25 punktów bazowych, albo nieco większe cięcie stóp, o 50 punktów bazowych.
Kolejne cięcie stóp jest obecnie konieczne w opinii większości uczestników rynku, głównie ze względu na spowolnienie gospodarcze oraz inflację, która prawdopodobnie w najbliższych miesiącach jeszcze spadnie. Decyzja RPP będzie jednak uwarunkowana także projekcjami makroekonomicznymi NBP, które pojawią się na początku marca.

W piątek indeks BOSSAPLN spadł poniżej poziomu 100 pkt., a dzisiaj kontynuuje ruch w dół. Póki co wartość indeksu znajduje się w rejonie 99,60 pkt. Obecny poziom znajduje się praktycznie na linii wsparcia, wyznaczonego przez poziom Fibonacciego, sygnalizujący zniesienie 23,6% ruchu wzrostowego z drugiej połowy ubiegłego roku. Kolejnymi poziomami wsparcia są poziomy 99,17 oraz 98,70 pkt.

Dzisiaj rano wobec złotego zyskują m.in. dolar, euro oraz frank szwajcarski. W przypadku par walutowych USD/PLN, EUR/PLN i CHF/PLN istnieje pole do wzrostu, jednak już w najbliższych dniach prawdopodobnie będą testowane istotne poziomy oporu, które pozostają niepokonane od kilku miesięcy. W przypadku USD/PLN istotną barierą dla popytu jest rejon 3,15, w przypadku EUR/PLN jest to okolica 4,21, natomiast dla CHF/PLN jest to rejon 3,41. Dopiero przekroczenie tych barier będzie sygnałem przyspieszenia spadku wartości polskiej waluty.

Reklama