Wprowadzenie ustawy o odwróconej hipotece, prawna pomoc osobom starszym – ofiarom przemocy oraz nowe dyrektywy dotyczące opieki geriatrycznej – to niektóre z propozycji, które przedstawiła wczoraj rzecznik praw obywatelskich Irena Lipowicz podczas konferencji „Czy Polska jest gotowa na zdrową starość?” zorganizowanej przez Koalicję na rzecz Zdrowego Starzenia Się.

>>> Czytaj też: Ustawa o odwróconej hipotece utknęła w resorcie

Według ekspertów same działania edukacyjne nie wystarczą i niezbędne są zmiany prawne. To da możliwość przygotowania się na nadciągające „senioralne tsunami”. Dane są nieubłagane – obecnie osoby w wieku powyżej 65 lat stanowią 13,5 proc. społeczeństwa, a według prognoz GUS do 2030 r. ten odsetek ulegnie podwojeniu. Dynamicznie rośnie też liczba tych najstarszych – powyżej 80 lat ma ponad milion Polaków, a stulatków jest 3 tys., czyli dwa razy więcej niż 10 lat temu.
Tymczasem jak wskazuje Irena Lipowicz, prawo nie tylko nie nadąża za tymi zmianami demograficznymi, ale czasem wręcz pomaga wykorzystywać sytuację osób starszych. Przykładem jest właśnie odwrócona hipoteka – jej zdaniem obecne przepisy, na podstawie których osoby starsze mogą otrzymywać rentę w zamian za nieruchomość, są bardzo niekorzystne, umożliwiają instytucjom finansowym przejmowanie nieruchomości nierzadko za bezcen. Kolejny to przepisy Ministerstwa Zdrowia uniemożliwiające geriatrom przepisywanie pacjentom wyrobów medycznych (np. buty ortopedyczne czy laski). Według Lipowicz wystarczyłaby tylko zmiana jednego rozporządzenia. Wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki przekonuje, że nie da się prostu zmienić rozporządzenia, bo to oznaczałoby wzrost wydatków nawet o kilkaset milionów złotych.
Reklama
Eksperci wskazują, że dobrym rozwiązaniem byłoby stworzenie osobnej ustawy regulującej potrzeby osób starszych. Minister Władysław Kosiniak-Kamysz nie wykluczył, że polityką senioralną mógłby się zająć odrębny dział administracji. Jak na razie resort powołał Radę ds. Polityki Senioralnej, której zadaniem jest m.in. sformułowanie długofalowej polityki senioralnej państwa. Rusza także II edycja rządowego programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2012–2013 (ASOS). W ub.r. na ten program zostało przeznaczone 20 mln zł, w tym roku będzie to 40 mln.