Przewaga Slima nad Billem Gatesem, drugim na liście światowych krezusów, skurczyła się w zeszłym tygodniu do około 4,8 mld dolarów, co stanowi najmniejszy dystans od prawie roku. Syn libańskiego emigranta, który przejął monopol telefoniczny w Meksyku i przekształcił go w latynoamerykański bastion telekomunikacyjny, stracił w zeszłym miesiącu jedną dziesiątą majątku netto. Jego fortuna zmniejszyła się do 71 mld dolarów – wynika z indeksu miliarderów agencji Bloomberg.

Główny powód? Holding Slima w koncernie America Movil znalazł się pod obstrzałem w regionie, zwłaszcza w rodzimym Meksyku. Legislatorzy i regulatorzy zamierzają przeforsować wprowadzenie ścisłej kontroli nad telefonicznym konglomeratem. Zmieniający się krajobraz w Ameryce Łacińskiej grozi więc przykręceniem stałego strumienia gotówki, która w zeszłym roku pozwoliła Slimowi na przejęcia w Europie.

America Movil stoi przed wielkim wyzwaniem w Meksyku ze względu na rosnący sprzeciw wobec dominacji koncernu. Konkurenci są coraz bardziej żywotni, dlatego dla America Movil nadciąga era problemów w Meksyku; firma nie może już liczyć na takie zyski, jak w przeszłości” – mówi Mark Mobius, szef Templeton Emerging Markets Group, którego fundusz posiada także akcje operatorów Slima.

Reklama

Zewnętrzni udziałowcy w America Movil wyprzedają akcje, gdyż ich obawy zaczęły się materializować: nawet Slim nie jest uodporniony, a czasy szalonego wzrostu w Ameryce Łacińskiej dobiegły końca. Zepchnęło to akcje do najniższego poziomu od czterech lat. Od października 2010 roku notowania spadły o 25 proc., podczas gdy podstawowy indeks meksykańskiej giełdy, IPC, zyskał właśnie 25 proc. Do America Movil należy wciąż w Meksyku 70 proc. telefonii bezprzewodowej i 80 proc. rynku połączeń stacjonarnych.

Projekt nowej ustawy telekomunikacyjnej w Meksyku zakłada, że firma posiadająca przynajmniej 40 proc. udziału w rynku może zostać uznana za dominującą i z tego powodu zmuszona do wynajęcia części swojej sieci dla rywali. Regulatorzy mogą również odebrać operatorowi licencję za praktyki monopolistyczne.

Z kolei w Europie, po wydaniu w zeszłym roku ponad 3 mld euro za 28 proc. udziałów w Royal KPN, akcje America Movil byłego monopolu telekomunikacyjnego w Holandii spadły o 65 proc. W zeszłym miesiącu Slim dołożył dodatkowo 900 mln euro, aby wesprzeć chwiejące się finanse KPN. Tymczasem także akcje Telekom Austria straciły 36 proc. wartości od czasu, gdy America Mobil postanowił kupić 21 proc. udziałów.

>>> Czytaj też: Carlos Slim Helu - najbogatszy człowiek świata uczy przedsiębiorczości

Lista 20 najbogatszych ludzi na świecie, w mld dolarów

(według indeksu miliarderów Bloomberga)

1) Carlos Slim Helu 71,2
2) William Henry Gates III “Bill” 66,3
3) Amancio Ortega Gaona 56,3
4) Warren E Buffett 54,4
5) Ingvar Kamprad 47,8
6) Charles De Ganahl Koch 44,4
7) David Hamilton Koch 44,4
8) Lawrence Joseph Ellison “Larry” 41,1
9) Christy R Walton 34,4
10) Jim C Walton 33,1
11) Samuel Robson Walton “Rob” 32,6
12) Alice Louise Walton 32,1
13) Liliane Bettencourt 29,0
14) Li Ka-Shing 28,8
15) Bernard Arnault 28,2
16) Alwaleed Bin Talal Al Saud 28,0
17) Stefan Persson 25,7
18) Sheldon Gary Adelson 24,9
19) Jeffrey P Bezos “Jeff” 24,8
20) Karl Albrecht 24,8