Wyższy przyrost naturalny to jeden z kluczowych celów azjatyckiego mini-państwa.

Prezes Spice Group, działającej w telekomunikacji i usługach finansowych, założył w tym roku Global Citizens Forum, które ma pomagać młodym na całym świecie. W Singapurze forum ma apelować do rządu o zmianę polityki, która obecnie zezwala kawalerom i pannom dopiero po 35 roku życia na kupno mieszkania zbudowanego przez Housing & Development Board.

Obniżenie wieku do 25 lat – argumentuje Modi – zachęci do nawiązywania stosunków seksualnych i wcześniejszych małżeństw, co pozwoli powstrzymać spadek urodzeń, który pozbawia gospodarkę robotników. „Obecnie większość chłopców i dziewcząt dąży do stosunków seksualnych jeszcze przed małżeństwem “ – podkreśla 64-letni Modi, który sam ma trójkę dzieci i piątkę wnuków – „Teraz nie ma dziewiczych małżeństw”.

Premier Lee Hsien Loong musi balansować między koniecznością reakcji na rosnące ceny nieruchomości, które sprawiają, że własność mieszkania jest poza zasięgiem wielu Singapurczyków, a potrzebą zachęcania obywateli do stabilizacji i wczesnego zakładania rodziny. W okresie minionej dekady mieszkańcy Singapuru coraz później zawierają związki małżeńskie i obecnie liczba urodzeń jest tak niska, że dziecko ledwo zastąpi w przyszłości tylko jednego z rodziców.

Reklama

Propozycje Modi dotykają drażliwych spraw w Singapurze, zwłaszcza dla przywódców religijnych i przeciwników przedmałżeńskich stosunków. „Spodziewam się dwóch źródeł oporu – grup konserwatywnych, którą widzą w tym wyzwanie dla modelu tradycyjnej rodziny oraz tych, którzy są zaniepokojeni kosztami” – ocenia Bridget Welsh, profesor nauk politycznych w Singapore Management University.

W sytuacji, gdy 82 proc. Singapurczyków mieszka w domach zbudowanych przez państwo, to właśnie polityka mieszkaniowa jest wykorzystywana do stworzenia zachęt do zakładania rodziny. Pary małżeńskie otrzymują pożyczki na zakup pierwszego domu, a dodatkowe środki trafiają do osób mieszkających w pobliżu swych rodziców – wynika ze strony internetowej HDB, które buduje około 25 tys. mieszkań rocznie.

W tym miesiącu Singapur zezwolił 35-letnim singlom na zakup pierwszego mieszkania z budownictwa państwowego, jeśli ich zarobki nie przekraczają 5000 singapurskich dolarów (1SGD = 2,6236 PLN) miesięcznie. Może to być mieszkanie dwupokojowe o powierzchni 45 m2 lub mniejsze. Wcześniej mogli kupować mieszkania zbudowane przez państwo jeśli były one odsprzedawane.

Modi twierdzi, że do zakupu mieszkania z budownictwa publicznego powinni być upoważnieni single zarabiający co najmniej 2000 SGD miesięcznie. Według danych zgromadzonych przez Bloomberga średnia cena trzypokojowego mieszkania z budownictwa publicznego HDB wzrosła w ciągu minionych trzech lat do 353,8 tys. SGD. Przeciętne dochody wzrosły w tym czasie o 19 proc. do 3480 singapurskich dolarów miesięcznie.

Majątek Modiego szacuje się na 2 mld dolarów. Do byłego obywatela Indii należy 14 domów na całym świecie, w tym w Beverly Hills, w Kalifornii i penthouse w Burj Khalifa w Dubaju, na samym szczycie jednego z najwyższych wieżowców świata. Jego firma inwestuje głównie w telekomunikację i usługi finansowe.