W sondażu przeprowadzonym przez Centrum Badania Opinii Społecznej aż 84 proc. respondentów wypowiedziało się na ten temat negatywnie - to o 10 punktów procentowych więcej niż rok temu.

Jedna trzecia badanych uznała, że sytuacja na rynku pracy jest bardzo zła. Przeciwnego zdania byli nieliczni, bo zaledwie 2 proc. Co dziesiąty badany określa sytuację na rynku pracy w Polsce jako ani dobrą, ani złą.

We wszystkich analizowanych grupach społeczno-demograficznych przeważają opinie negatywne, przy czym niezadowolenie najczęściej wyrażają renciści (92 proc. opinii negatywnych), osoby biorące udział w praktykach religijnych kilka razy w tygodniu (91 proc.), bezrobotni (90 proc.), badani w wieku od 55 do 64 lat (90 proc.), robotnicy niewykwalifikowani (90 proc.) oraz respondenci o miesięcznych dochodach per capita nie wyższych niż 1000 zł (90 proc.).

W porównaniu z badaniem ubiegłorocznym przewidywania dotyczące rozwoju sytuacji na rynku pracy w Polsce w ciągu najbliższego roku również się pogorszyły. Prawie połowa badanych przewiduje, że sytuacja w tym zakresie zmieni się na gorsze, w tym jedna dziesiąta spodziewa się radykalnego pogorszenia.

Reklama

Badanie przeprowadzono w dniach 7 - 13 marca 2013 roku na liczącej 1060 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.