Złoty wyceniany jest przez rynek następująco: 4,1929 PLN za euro, 3,4516 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz 3,2670 PLN względem franka szwajcarskiego. Rentowności polskiego długu wynoszą obecnie 3,846% w przypadku obligacji 10-letnich.

Ostatnie kilkanaście godzin handlu na złotym potwierdza, iż na niekorzyść polskiej waluty działają zarówno czynniki zewnętrzne jak i wewnętrzne. W kraju negatywne nastroje utrzymują się po tym jak odczyt przemysłowego indeksu PMI okazał się być niższy od oczekiwań. Dodatkowo coraz wyraźniej mówi się o możliwych dalszych cięciach stóp w drugiej połowie br. Inwestorów ponadto rozczarowały ostatnie dane makro z szerokiego rynku, gdzie indeks PMI z Niemiec oraz Strefy Euro po raz kolejny znalazł się poniżej kluczowej granicy 50 pkt., a wczorajszy raport ADP z amerykańskiego rynku pracy stał się doskonałym pretekstem do realizacji zysków na bardziej ryzykownych aktywach.

W trakcie dzisiejszej sesji brak jest znaczących publikacji makroekonomicznych z kraju, stąd uwaga inwestorów skierowana będzie na wydarzenia z szerokiego rynku. Niewątpliwie najważniejszym elementem kalendarza makro podczas dzisiejszego handlu będzie decyzja EBC w zakresie stóp procentowych. Pomimo, iż coraz wyraźniej mówi się o ewentualnym obniżeniu stopy procentowej w Strefie Euro to naszym zdaniem jest to obecnie mało prawdopodobne. Tradycyjnie liczyć się będzie przede wszystkim konferencja po posiedzeniu, gdzie rynek zastanawia się czy stanowisko Mario Draghiego i EBC stanowić będzie wsparcie dla rynków po ostatnich zawirowaniach na Cyprze oraz we Włoszech.

Z rynkowego punktu widzenia trend deprecjacyjny na złotym jest kontynuowany. Poszczególne ruchy powrotne i próby ograniczenia jego dynamiki traktować należy jedynie jako mało znaczące korekty. Najprawdopodobniej schemat ten utrzyma się do momentu sygnału potencjalnej zmiany trendu na rynku bazowym – przekroczenia przez eurodolara poziomu 1,30 USD. EUR/PLN aktualnie oscyluje pod znaczącym oporem na poziomie 4,20 PLN, a w przypadku jego przekroczenia zakładać należy przejście w zakresie 4,23-4,25 EUR/PLN, jednak w perspektywie ostatnich 6-miesiecy obszar ten skutecznie powstrzymywał przecenę złotego.

Reklama

Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty.