Dziennik Gazeta Prawna

  • Emerytury: ZUS albo OFE - wybór może należeć do nas

Wolny wybór i zamrożenie składki. Takie propozycje znajdą się w konkluzjach przeglądu emerytalnego – dowiedział się DGP. Pracują nad nim resorty finansów i pracy. Dokument będzie gotowy na początku maja. Ministerstwo Władysława Kosiniaka-Kamysza chce, by plan trafił do konsultacji społecznych. Czytaj więcej >>>

  • Średnia wysokość emerytur w 2012 r.: najwięcej dostają mieszkańcy Śląska
Reklama

Średnią wysokość świadczeń dla emerytów i rencistów zawyża Śląsk. Oto ile wynoszą przeciętne emerytury w poszczególnych województwach. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, polscy emeryci i renciści, niebędący rolnikami ani byłymi pracownikami Ministerstwa Obrony Narodowej, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych lub Ministerstwa Sprawiedliwości, w 2012 roku dostawali średnio 1820,99 zł w świadczeniach. Rolnicy indywidualni dostawali z kolei 1054,61 zł. Czytaj więcej >>>

Puls Biznesu

  • Pożyczka od OFE rozrusza GPW

OFE powinny mieć możliwość akcji – zarobiłyby instytucje finansowe, budżet państwa i przyszli emeryci, twierdzi szef GPW Adam Maciejewski.Giełda przygotowało już propozycję zmiany ustawy o OFE i według Maciejewskiego Ministerstwo Finansów jest pozytywnie nastawione do tego pomysłu.

  • Artyści zarabiają na cyfryzacji

Powolna śmierć tradycyjnych nośników nie zaszkodzi artystom. Internet z nawiązką wypełnia lukę w przychodach - czytamy w "Pulsie Biznesu". Gazeta, powołując się na przygotowany na zlecenie Google'a raport firmy Booz & Company, pisze, że od początku wieku wartość sektora kreatywnego (czyli wydawców książek, prasy, gier, muzyki, a także producentów filmowych i telewizyjnych) skoczyła w całej Europie o 20 procent, a w Polsce, aż o 50 procent. Niemal cały ten wzrost napędzany był przez Internet. Za jego sprawą coraz więcej wydawanych przez konsumentów pieniędzy trafiało prosto do kieszeni twórców, a nie pośredników.

Gazeta Wyborcza

  • Roboty dają ludziom pracę?

Roboty dały 10 mln miejsc pracy ludziom, a w ciągu najbliższych siedmiu lat zatrudnienie znajdzie dzięki nim kolejne 2-3,5 mln osób, wskazuje najnowszy raport Ekspertów Międzynarodowej Federacji Robotyki. Roboty zastępują ludzi tam, gdzie praca jest ciężka, monotonna i niebezpieczna, głównie w przemyśle spożywczym, elektronicznym i przy produkcji fotoogniw.

Rzeczpospolita

  • NBP zmienia zabezpieczenia banknotów

Bank centralny wprowadza nowe zabezpieczenia przed fałszowaniem banknotów. Nowa emisja wyjdzie wkrótce spod prasy drukarskiej Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych – dowiedziała się „Rz”. Pierwsze pieniądze z nowymi elementami trafią do naszych portfeli w kwietniu 2014 roku. Na pierwszy rzut oka nic się nie zmieni, ale wnikliwi obserwatorzy zobaczą, że inaczej wygląda znak wodny, hologram, nitka zabezpieczająca i efekt kątowy.

  • Polskie mięso podbija Azję

Producenci wieprzowiny są o krok od wejścia na Tajwan. Eksportują już do Chin, Japonii oraz Korei Płd. „Jeszcze w tym roku pierwsze zakłady mięsne powinny rozpocząć eksport na Tajwan” – mówi zastępca głównego lekarza weterynarii. Na Tajwanie chciałyby zadebiutować, m.in. Polski Koncern Mięsny Duda i grupa Sokołów. W 2012 roku wartość polskiego eksportu drobiu, wołowiny i wieprzowiny wyniosła 2,6 mln euro.

  • Nie będzie automatów recyclingowych

Firmy nie chcą wprowadzania obowiązkowego systemu kaucji na opakowania, które proponuje Ogólnopolska Izba Gospodarcza Recyklingu (OIGR). Nie będzie automatów do zbierania plastikowych butelek i puszek aluminiowych – pisze „Rz”. Takie systemy działają m.in. w Niemczech i Norwegii. W Polsce sprzeciw wnoszą firmy, które wprowadzają produkty w takich opakowaniach, przedstawiciele handlu oraz Ministerstwo Środowiska. Argumentują, że system jest zbyt drogi.