Co więcej, analizując aktualne prognozy największych instytucji dla najbliższych 7 kwartałów nadal wydają się one nadmiernie optymistyczne. Wg mediany prognoz zbieranych przez agencję Bloomberga wzrost gospodarczy w Chinach w tym roku powinien wynieść ok. 8%. Na podobnym poziomie kształtują się także prognozy MFW, który przed kilkunastoma dniami zrewidował szacunki z 8,2% do 8% za cały 2013 r. Równie optymistycznie kształtują się prognozy dla gospodarki China w 2014 r. MFW oczekuje wzrostu PKB o 8,2%, konsensus Bloomberga zakłada zaś 7,8%.

Jednakże naszym zdaniem ostatnie informacje na temat nowych restrykcji wobec rynku nieruchomości, dużego zagrożenia ze strony nadmiernie zadłużonych samorządów oraz o „niepisanym” przyzwoleniu władz na spowolnienie gospodarcze i transformację gospodarki na model oparty o konsumpcję sprawiają, że wzrost już w najbliższych kwartałach będzie dalej spowalniał. To zaś powinno się najmocniej przełożyć na rynek miedzi, na którym wielkość deficytu lub nadprodukcji zależą niemal tylko od Chin (Wykres 1 – konsumpcja w innych gospodarkach jest relatywnie stabilna, z lekką tendencją spadkową w ostatnich latach).

Nadpodaż miedzi w scenariuszu dyskontowanym przez rynki powinna wynieść ok. 450 tys. ton w 2013 i 650 tys. ton w 2014 r. Jej wpływ na rynki jest już widoczny poprzez rosnące zapasy na giełdach towarowych na całym świecie oraz spadające od początku tego roku ceny miedzi. W wyniku rosnącego prawdopodobieństwa scenariusza spadku PKB do poniżej 7% w 2014 r. rynek w niedługim czasie może zacząć oczekiwać nadpodaży nawet powyżej 500 tys. w 2013 i 800 tys. w 2014 r.

Wnioski

Reklama

Ceny miedzi spadły w ostatnich tygodniach poniżej prognozowanego przez nas na koniec roku poziomu 7300 USD (prognoza ze stycznia). Jednakże rosnące prawdopodobieństwo silniejszego spowolnienia w Chinach, a więc także dużo wyższej nadprodukcji miedzi w kolejnych latach sprawia, że trwały spadek cen miedzi do poniżej 7000 USD jest dla nas scenariuszem bazowym.

>>> Czytaj też: Tani LNG z USA może zalać świat. Europa liczy na niższe rachunki za gaz

ikona lupy />
Bilans i ceny na rynku miedzi / Media