"W najbliższym czasie nie jest zakładana sprzedaż przez Skarb Państwa kolejnych pakietów akcji Grupy Azoty. Zależało nam na tym, aby stworzyć duży, istotny podmiot na rynku chemicznym - taki podmiot, który dzięki swojej skali będzie w stanie konkurować na rynku europejskim i globalnym" - powiedział Tamborski podczas debaty sejmowej.

W połowie kwietnia br. MSP sprzedało - w trybie przyspieszonej budowy księgi popytu - 12,13% akcji Zakładów Azotowych Tarnów-Mościce po cenie 52 zł za akcję. Pakiet 5,75% akcji trafił do Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR).

Wiceminister poinformował, że na dzień 25 kwietnia Skarb Państwa ma ok. 33%, ING OFE - 9,96%, Norica Holding (czyli spółki związane z rosyjskim koncernem Acron) - 15,34%, TFI PZU - 8,76%, Aviva OFE - 7,86%, EBOR - 5,75%. Free float stanowi 19,33%.

"Konsolidacja spółek nawozowych zbiegła się z próbą wrogiego przejęcia. Musimy zawsze brać pod uwagę ryzyko, że ten proces trwa dalej. Dlatego informacje o zachowaniu się Skarbu Państwa jako akcjonariuszu w przyszłości oznaczałoby mniej więcej to samo, co granie w otwarte karty, podczas gdy inni uczestnicy gry nie ujawniają swoich zamiarów i takie mają prawo" - powiedział Tamborski.

Reklama

Dodał, że dla MSP priorytetem jest kontynuowanie i zakończenie procesu konsolidacji. Wiceminister podkreślał natomiast, że zabezpieczenia przed przejęciem to przede wszystkim kontynuacja konsolidacji, zapis w statucie o tym, że akcjonariusze poza Skarbem Państwa mogą wykonywać prawa głosu z max. 10% akcji spółki oraz prawo pierwokupu akcji przez Skarb Państwa.

"Zamknęliśmy pewien etap transakcyjny. W tej chwili zarządy obu spółek, w oparciu o umowę konsolidacyjną prowadzą działania mające na celu wypracowanie strategii, w tym również samego planu konsolidacji - takiego, dzięki któremu będzie możliwe wypracowanie synergii i zwiększenie wartości Grupy Azoty" - powiedział wiceminister.



Grupa Azoty jest jedną z największych w europejskiej branży chemicznej, obecna jest w sektorze tworzyw konstrukcyjnych, nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a także alkoholi OXO i plastyfikatorów. Jednostką dominującą są Zakłady Azotowe w Tarnowie-Mościcach notowane są na GPW od 2008 roku. W styczniu br. Komisja Europejska wydała zgodę na włączenie do grupy Azoty Zakładów Azotowych Puławy.



"Jeżeli połączyć aktywa, możliwości produkcyjne i sprzedaż obu naszych spółek, jest to w zasadzie gracz numer dwa na rynku europejskim, jeżeli chodzi o rynek nawozów. Co najważniejsze, zależy nam na tym, żeby to była polska firma, z siedzibą w Polsce, z polskimi akcjonariuszami i międzynarodowymi, z polskim zarządem" - skonkludował Tamborski.

Grupa Azoty jest jedną z największych w europejskiej branży chemicznej, obecna jest w sektorze tworzyw konstrukcyjnych, nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a także alkoholi OXO i plastyfikatorów. Jednostką dominującą są Zakłady Azotowe w Tarnowie-Mościcach notowane są na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie od 2008 roku. Zgoda Komisji Europejskiej na włączenie do grupy Azoty ZA Puławy wydana została 18 stycznia 2013 r.