W tym dniu w Izraelu jest świętowany Dzień Niepodległości. Arabowie obchodzą w tym czasie Dzień Katastrofy.



W 1947 roku brytyjski rząd wycofał się ze swoich zobowiązań w Mandacie Palestyny i oświadczył, że nie jest w stanie rozwiązać konfliktu społeczności żydowskiej i arabskiej. W kwietniu tego samego roku „kwestia palestyńska” została oddana do rozpatrzenia Zgromadzeniu Ogólnemu Organizacji Narodów Zjednoczonych.



29 listopada 1947 roku Zgromadzenie przyjęło Rezolucję numer 181, w sprawie podziału brytyjskiego Mandatu Palestyny na dwa państwa - żydowskie i arabskie. Jerozolima miała zostać międzynarodowym miastem pod nadzorem ONZ. Za przyjęciem rezolucji głosowały 33 państwa, w tym Polska, Stany Zjednoczone, Francja, Czechosłowacja, ZSRR i Holandia. 13 krajów było przeciwnych, a reprezentanci 10 wstrzymali się od głosu.



Społeczność żydowska przyjęła plan, arabska go odrzuciła. Wkrótce po głosowaniu w ONZ arabskie oddziały paramilitarne rozpoczęły kampanię ataków na społeczność żydowską. Celem tych działań było zniweczenie postanowień Rezolucji i zapobieżenie powstaniu państwa żydowskiego. Mimo początkowych porażek żydowskie siły samoobrony zdołały odeprzeć napastników i przejąć kontrolę nad całym obszarem wyznaczonym dla państwa żydowskiego.



Izrael ogłosił niepodległość 14 maja 1948 roku. W ciągu niecałej doby rozpoczęła się inwazja regularnych armii Egiptu, Jordanii, Syrii, Libanu i Iraku. Po roku walk ogłoszono zawieszenie broni i ustalono przebieg tymczasowych granic, tak zwanej zielonej linii. Zachodni Brzeg Jordanu i Wschodnią Jerozolimę zajęła Jordania, natomiast Strefę Gazy zajął Egipt. 11 maja 1949 rojku Izrael został przyjęty do Organizacji Narodów Zjednoczonych. W następnych latach dochodziło do kolejnych wojen i starć między Izraelem a państwami arabskimi - mowa między innymi o kryzysie sueskim, wojnie sześciodniowej i Wojnie Jom Kippur.



Konflikt izraelsko-arabski, który trwa już ponad 50 lat, jest jedną z najtrudniejszych do rozwiązania kwestii na arenie międzynarodowej. Ma charakter etniczny, religijny i terytorialny.

Ziemia Izraela była święta dla Żydów od czasów biblijnych patriarchów: Abrahama, Izaaka i Jakuba. Według Tory została obiecana Żydom przez Boga jako ich ojczyzna. Znajdują się tutaj najświętsze miejsca judaizmu. Około XI wieku przed naszą erą pierwszy z izraelskich królów rozpoczął panowanie nad Ziemią Izraela. Królestwo Izraela i kolejne państwa żydowskie istniały przez tysiąc lat. Następnie Ziemia Izraela przechodziła kolejno pod panowanie Asyrii, Babilonii, Persji, Grecji, Rzymu i Bizancjum. W VII wieku została podbita przez muzułmanów.



Począwszy od XII wieku katolickie prześladowania Żydów zachęcały ich do opuszczania Europy i osiedlania się w Ziemi Świętej.

>>> Czytaj też: Konflikt izraelsko-palestyński: Obama popiera państwo palestyńskie

Pierwsza duża fala nowoczesnej imigracji, znana jako pierwsza alija, trwała od 1881 roku, gdy Żydzi zaczęli uciekać przed pogromami w Rosji. Druga alija zaczęła się po pogromie w Kiszyniowie.



W 1922 roku Liga Narodów przyjęła projekt utworzenia Brytyjskiego Mandatu Palestyny, będącej krainą we wschodniej części basenu Morza Śródziemnego. Warunkiem miało być zagwarantowanie praw religijnych i obywatelskich Arabom, którzy również zamieszkiwali Palestynę.



Żydowska imigracja była kontynuowana w trzeciej, czwartej i piątej aliji po dojściu do władzy Hitlera. Do Palestyny przybyło wówczas około 350 tysięcy Żydów. Po zakończeniu II wojny światowej walki między Arabami a Żydami w Palestynie zaczęły przybierać na sile. Wkrótce brytyjski rząd wycofał się ze swoich zobowiązań w Mandacie Palestyny.



Gdy 14 maja 1948 roku powstało niezależne państwo Izrael, konflikt żydowsko-arabski w Palestynie przeobraził się w konflikt izraelsko-arabski, który swoim zasięgiem objął teren całego Bliskiego Wschodu.



Izrael jest również w stanie konfliktu z Hamasem, powstałą w latach 80. radykalną islamską organizacją, przez wiele państw uznawaną za ugrupowanie terrorystyczne. W 2006 roku Hamas wygrał wybory w Autonomii Palestyńskiej i niedługo potem przejął władzę w Strefie Gazy. Izrael odpowiedział ścisłą blokadą tego terytorium, by zmusić Hamas do upadku. Ten jednak za pomocą przemycanej broni przeprowadza ataki rakietowe na terytorium Izraela. W listopadzie ubiegłego roku podczas ośmiodniowej wojny w Strefie Gazy zginęło ponad 160 Palestyńczyków oraz 6 Izraelczyków.

>>> Polecamy: Iran przeniósł do Europy wojnę z Izraelem. Nigdzie nie jest bezpiecznie