EUR/USD musi dzisiaj spaść, inaczej grozi nam stary syndrom magnesu na poziomie 1,3000.

Szef BoJ Kuroda w nocy spowodował ogromną zmienność par krzyżowych jena utrzymując, że BoJ będzie w stanie opanować zmienność rynku obligacji dzięki elastycznym operacjom rynkowym. Podkreślił, że najważniejszym celem jest osiągnięcie celu inflacyjnego
na poziomie 2 proc. Indeks Nikkei w nocy odnotował nowe minima poniżej wczorajszych najniższych poziomów, ale pod koniec sesji udało mu się odbić i zamknąć notowania powyżej wczorajszych poziomów. Jeśli chodzi o zachowanie par krzyżowych jena, to szalały,
a najlepszym tego przykładem jest USD/JPY. Para ta poszybowała w górę powyżej 102,59, zatrzymując się tylko odrobinę poniżej idealnego poziomu zniesienia 61,8 proc., potem w wyniku wyprzedaży po wystąpieniu Kurody gwałtownie spadła znów do poziomu 101,10,
by następnie dzięki konsolidacji odrobić mniej więcej połowę strat. Powodzenia w wyborze poziomów wejścia... w tych parach krzyżowych zmienność najprawdopodobniej nadal będzie nieprzewidywalna.


Dziś i na początku przyszłego tygodnia zobaczymy, czy tzw. „short squeeze” w parach jena nadal się utrzyma, czy też był to jedynie sygnał ostrzegawczy, po którym może nastąpić większy spadek. (Przypomnijcie sobie historie strategii carry trade z 2007 i 2008 roku,
a posłuży to wam jako model rozwoju krachu – tu i tam pojawiają się pęknięcia, ukazując nadmierną ilość pozycji na rynku, które jednak są naprawiane, gdy zwyżka powraca, po niej natomiast nagle następuje wielka zmiana).

EUR/USD wczoraj zwodził wszystkich, nie kontynuując spadków do jeszcze niższych poziomów po przedwczorajszym gigantycznym zwrocie wywołanym zeznaniami Bernankego. Byłem wstrząśnięty, że inni określają te zeznania jako “gołębie” – moim zdaniem dość jasno wskazywały one na długoterminowe ryzyko zmiany polityki Fedu, jak to napisałem we wczorajszym artykule (http://www.tradingfloor.com/posts/jpy-short-market-moves-blast-past-870677112). Dziś zachowanie EUR/USD będzie zależeć od danych IFO na temat Niemiec, które w zeszłym miesiącu gwałtownie się pogorszyły. Kolejny rozczarowujący odczyt mógłby mocno utrudnić utrzymanie się powrotu EUR/USD – ale zobaczymy.

Reklama

Dziś w USA mamy dane na temat zamówień na dobra trwałe za kwiecień – zazwyczaj nie jest to wielki katalizator, ale kto wie, czy w tej nerwowej atmosferze nie zostanie on wykorzystany jako wymówka, by na koniec bardzo nerwowego tygodnia zmienić kurs dolara w którąś stronę.

Spostrzeżenia techniczne

Pary krzyżowe jena ogólnie: Generalnie w nocy odnotowały one zniesienie rzędu 61,8 proc. - te maksima w Azji są na dzisiejszy dzień kluczowym oporem; można obserwować rynek obligacji jako czynnik potwierdzający, zanim zajmiemy taktyczne krótkie pozycje, jeśli spodziewamy się korekty do niższego poziomu. Wolę stać z boku, zadowolony z posiadania pozycji na zmienność w kierunku spadków, tak jak w niedawno opublikowanej koncepcji inwestycyjnej z użyciem opcji sprzedaży na USD/JPY. Jeśli niedawne minima zostaną przełamane, może to uruchomić fale kolejnych zleceń stop.

EUR/USD – panuje zamieszanie, gdyż mamy odbicie za odbiciem. Poziom 1,2950 wydaje się ważny jako opór wobec totalnego odbicia z powrotem ku górze i interakcji z poziomem 1,3000, a teraz mamy spory kawałek przedziału, przez który trzeba się przebić z powrotem
w dół do 1,2800, zanim niżej zobaczymy tę linię szyi z formacji głowy i ramion.

EUR/GBP – przed nami więcej drewna do wyrąbania ku górze, jeśli dane ze strefy euro będą pozytywne – z mocnym naciskiem na „jeśli”. Mimo to jednak domyślna prognoza techniczna wydaje się pozytywna, jeśli pozostaniemy powyżej poziomu 0,8500, by przetestować 0,8650+.

GBP/USD – potencjalna konsolidacja w okolicach 1,5130-1,5160, ale ścieżka wydaje się schodzić w dół, gdyż przed nami być może raczej wcześniej niż później test poziomu 1,5000 i wreszcie próba testu minimów poniżej 1,4900.

EUR/CHF – pewne zamieszanie po wzburzeniu ostatnich kilku dni – prognoza wydaje się podobna, jak w przypadku EUR/JPY i innych par krzyżowych jena, zanim ta para nie zacznie się zachowywać inaczej. Ważne wsparcie w skali dnia na poziomie 1,2480 -1,2500.
USD/CHF – wczoraj nastąpił klasyczny zwrot w dół, ale stało się to na szczycie bardzo dużej zwyżki, więc nadal szukamy raczej stref wsparcia niż okazji do sprzedaży. Pierwszym dużym wsparciem jest 0,9650, po którym pojawia się poziom 0,9580, a zwyżka powyżej rejonu 0,9715/25 zmniejszyłaby nieco bezpośrednią presję na spadki.

AUD/USD – zdradliwy po wczorajszym ogromnym odbiciu w górę, wyraźnie spowodowanym przepływami w parze USD/JPY. Minimum było bardzo niedaleko od sporego wsparcia na poziomie 0,9580. Kierunki ruchów są rozbieżne, ale ogólny trend jest imponująco silny – co robić? Podoba mi się perspektywa spadków, ale nadal przy tak ogromnej zmienności trudno będzie znaleźć taktyczne poziomy wejścia. Jeśli 0,9650 ustąpi, możemy się spodziewać testu minimów i próby zejścia do poważnego poziomu w okolicach 0,9400.

USD/CAD – trend nieco złagodniał po wczorajszej wyprzedaży. Rejon 1,0300/1,0290 uważam za ważne krótkoterminowe wsparcie dla utrzymania zwyżki, która w skali tygodnia nadal wygląda bardzo interesująco.

Wykres: USD/CAD tygodniowy

Wykres dla dłuższego okresu przypomina nam, jak krytyczne znaczenie mają te poziomy dla USD/CAD w szerszej perspektywie.

EUR/SEK – wsparcie zostało potwierdzone dzięki opublikowanym dziś rano słabym danym o zaufaniu, tak jak się tego spodziewano przez ostatnie kilka dni; obecna tendencja może zaowocować przełomem powyżej oporu na poziomie 8,65. Rozważcie koncepcję długich pozycji w parze USD/SEK, jeśli EUR/USD zawróci z powrotem w dół.

EUR/NOK – zwrot sugeruje, że szanse na kontynuację wyprzedaży są mniejsze. Spodziewam się teraz pojawienia się wsparcia na poziomie 7,50.

Najważniejsze dane ekonomiczne

• Nowa Zelandia - Bilans handlowy w kwietniu wyniósł 157 mln wobec spodziewanych 515 mln i 732 mln w marcu.
• Niemcy - wskaźnik zaufania konsumentów wg GfK na czerwiec wyniósł 6,5 pkt. wobec spodziewanych 6,2 pkt. i 6,2 w maju.
• Szwecja - wskaźnik zaufania konsumentów w maju wyniósł 3,6 pkt. wobec spodziewanych 6,5 pkt. i 5,2 pkt. w kwietniu.
• Szwecja – wskaźnik zaufania w przemyśle w maju wyniósł -15 pkt. wobec spodziewanych -8 pkt. i -9 pkt. w kwietniu.
Główne nadchodzące wydarzenia ekonomiczne
• Niemcy – wyniki ankiety IFO w maju (08:00)
• Strefa euro - wystąpienie Weidmanna z EBC (10:00)
• USA – zamówienia na dobra trwałe w kwietniu (12:30)
• Japonia – wystąpienie Kurody z BoJ (Niedz. 04:50)
• Protokoły z posiedzenia Bank of Japan z 26 kwietnia (Niedz. 23:50)