Dziennik Gazeta Prawna

  • Niedziele bez handlu, pracownicy bez pracy

Zamknięte sklepy to dodatkowe dni wolne, ale i duże ryzyko zwolnień. Czytaj całość >>>

  • Wstyd na drogach: sześć lat poślizgu
Reklama

Premier Donald Tusk obiecywał, że do 2020 r. powstanie zmodernizowana trasa S7 z Gdańska do Krakowa. To mało realne. Czytaj całość >>>

Puls Biznesu

  • A jednak się kręci

Na mapie inwestycji Polska wypadła świetnie – w Europie wyprzedziła nas tylko Hiszpania, pisze „Puls Biznesu” na pierwszej stronie. Według raportu firmy fDi (z grupy Financial Times) Polska należy do nielicznych krajów, które odnotowały większą liczbe projektów greenfield niż w poprzednim roku. Zrealizowano 237 projektów, czyli o prawie 5 proc. więcej niż w 2011 r.

  • Polska specjalność eksportowa

W 2012 roku wartość eksportu polskich okien i drzwi przekroczyła miliard euro. To najlepszy wynik w historii. Głównymi odbiorcami polskich wyrobów są kraje Unii Europejskiej, choć w ostatnich latach zwiększył się również eksport do krajów spoza wspólnoty. Najwięcej okien i drzwi trafia do Niemiec. Polskie okna stanowią prawie 30 procent obrotu stolarką wśród krajów UE. Czytaj więcej >>>

  • Internauci napierają na LPP

Giełdowa spółka LPP, która ma w swoim portfelu takie marki jak Reserved, Cropp, Mohito, House i Sinsay, naraziła się internautom – odnaleziono metki Cropp w fabryce w Bangladeszu, w której zginęło 1,1 tys. osób. Internauci piszą apele do szefa LPP Marka Piechockiego. LPP przyznaje, że współpracowała z fabryką, a w Bangladeszu szyje ok. 19 proc. swoich produktów.

Rzeczpospolita

  • Kraj chorych policjantów

Polowa policyjnych emerytów (74 tys. osób) ma orzeczoną grupę inwalidzką, pisze Rzeczpospolita na pierwszej stronie. Nie wypłaca się jednocześnie emerytury i renty - trzeba wybrać jedno, ale orzeczenie o niepełnosprawności podwyższa emeryturę o 15 proc. Koszt pokrycia świadczeń na rzecz emerytowanych policjantów-inwalidów rośnie co roku o 30 mln zł. Czytaj więcej >>>

  • Stolica premiuje własna spółkę

Przetarg na odbiór odpadów w Warszawie został zaskarżony do Krajowej Izby Odwoławczej przez firmy, które czują się pokrzywdzone głównie systemem punktowania ofert. 35 punktów na 100 można było dostać za poddanie niesegregowanych odpadów komunalnych procesom biologicznym lub termicznym. Zamiast premiować odzysk i recykling miasto dodatkowe punkty przyznaje za przetworzenie biologiczne odpadów, z których powstanie tylko stabilizator nadający się do składowania - właścicielka jednej z firm mówi Rzeczpospolitej. Oferenci wskazują, że na przyjętych zasadach punktacji skorzysta Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania - właściciel składowiska odpadów na 150 tys. ton rocznie.

Gazeta Wyborcza

  • W motoryzacji opada napięcie

Zbankrutowała izraelsko-amerykańska firma Better Place, która chciała autami na prąd zrewolucjonizować świat – czytamy w Gazecie Wyborczej. Gdy trzy lata temu Better Place zapowiadało, że do końca 2011 r. w samym Izraelu sprzeda 5 tys. aut na prąd, nikt nie przewidywał, że z zapowiedzi tych nic nie wyjdzie. Do tej pory Better Place sprzedało ok. 900 aut w Izraelu, 400 w Danii i kilkadziesiąt w innych państwach. To kolejna plajta firmy, która wydała setki milionów dolarów na elektryfikację motoryzacji. W ostatnich tygodniach jak muchy padają firmy, które zapowiadały huczną ekspansję na rynku elektrycznych aut. Na początku maja bankructwo ogłosiła kalifornijska firma Coda Holdings, na progu bankructwa jest firma Fisker Automotive, zaś w 2012 r. w USA bankrutowały też firmy produkujące akumulatory do elektrycznych samochodów. Jak konkluduje Andrzej Kublik w Gazecie Wyborczej, upadek Better Place może być sygnałem końca mody na elektryfikację motoryzacji.

  • Rząd sypnął drogami na weekend

Na święta Bożego Ciała i drugi w maju długi weekend drogowcy otworzą w całym kraju ok. 70 km nowych autostrad i dróg ekspresowych – pisze Gazeta Wyborcza. We wtorek minister transportu Sławomir Nowak uczestniczył w uroczystym otwarciu 5,5 km drogi ekspresowej S3 w kierunku Świebodzina od węzła Jordanowo na skrzyżowaniu z autostradą A2. W długi weekend kierowcy pojadą również 20-km odcinkiem autostrady A4 od węzła Przemyśl do Jarosławia na Podkarpaciu, 24-km odcinkiem drogi ekspresowej S17 od Kurowa w stronę Lublina. Z kolei w połowie maja zakończono już na Podkarpaciu budowę drugiej nitki ok. 20 km autostrady A4 Brzesko-Wierzchosławice – pisze Gazeta.