"Firma zauważa, iż od początku tego roku rośnie liczba osób, które mieszkania kupują nie na kredyt, a za gotówkę - obecnie wynosi ona ok. 40-45 proc. Trend potwierdza dane przedstawiane ostatnio przez ekspertów rynku bankowego. Sygnalizowali, iż podaż kredytów hipotecznych w I kwartale tego roku była najniższa od lat. Wskazywali, ze tak słabe wyniki nie są związane z polityką banków, a raczej z wstrzymaniem się od zaciągnięcia kredytu przez klientów poszukujących mieszkań" - czytamy w informacji spółki.

Ujawnienie się klientów gotówkowych firma postrzega jako wzmożoną aktywność osób, które nieruchomości kupują inwestycyjnie. Oznaczać to może, że na zakupy ruszyli ci, którzy oceniają, iż w najbliższym czasie nie należy się spodziewać już większych spadków cen. Dodatkowo klienci poszukujący swojego pierwszego M wstrzymują się decyzją o zakupie z nadzieją na szybkie wejście w życie programu Mieszkanie dla Młodych - powiedział dyrektor generalny firmy Dolcan Robert Ziółek, cytowany w komunikacie.

>>> Czytaj również: Mieszkanie dla młodych w ogniu krytyki. Wypada blado w porównaniu z Rodziną na Swoim

W ocenie firmy, zmiana sposobu finansowania zakupu wpłynęła też na wielkość kupowanych dziś mieszkań.

Reklama

- Najczęściej sprzedawane lokale są o ok. 10-20 m2 większe niż jeszcze kilka miesięcy temu. Na koniec 2012 r., głównie w związku z zakończeniem programu Rodzina na Swoim, najchętniej wybierane lokale miały powierzchnię ok. 35-45 m2. Dziś klienci częściej pytają i kupują dwa, trzy pokoje o metrażach 50-60 m2 - dodał dyrektor generalny firmy Dolcan.

Firma prowadzi obecnie 18 projektów, w różnym stopniu realizacji. Są to: mieszkania, domy, apartamenty, mieszkania bezczynszowe, a także lokale usługowo-biurowe oraz centra handlowe. W segmencie mieszkań w sprzedaży spółka posiada blisko 1.000 mieszkań. Rok 2012 grupa wstępnie zamknęła wynikiem przekraczającym 180 mln zł przychodu oraz sprzedażą na poziomie blisko 400 mieszkań.