WWF namawia, aby każdy założył dziś na siebie coś zielonego.

Ideą uchwalenia Dnia Ochrony Środowiska była promocja działań, inwestycji oraz zachowań, których celem jest przyjazne współżycie człowieka z przyrodą. Święto jest obchodzone w ponad stu krajach.

Tradycyjnie tego dnia organizowane są otwarte imprezy w plenerze, podczas których prezentuje się technologie sprzyjające ochronie środowiska naturalnego, zdrową i ekologiczną żywność oraz promuje aktywny styl życia. Chętni mogą wziąć udział w warsztatach z wykorzystaniem ekologicznych materiałów, zabawach edukacyjnych i konkursach.

Obecnie zużywamy rocznie o ponad połowę więcej zasobów niż Ziemia jest w stanie odtworzyć. Jak wskazuje raport WWF „Living Planet Report” żyjemy na ekologiczny kredyt, a nasz ślad ekologiczny (stopień konsumpcji zasobów planety w stosunku do jej zdolności do ich regeneracji) wzrósł w ciągu ostatnich 50 lat dwukrotnie. Dzieje się tak dlatego, że wykorzystujemy coraz więcej naturalnych zasobów, między innymi drzew, ryb i owoców morza, jednocześnie emitując coraz więcej zanieczyszczeń i dwutlenku węgla, a także produkując coraz więcej śmieci.

Reklama

Światowy Dzień Ochrony Środowiska Naturalnego został ustanowiony w 1972 roku, przez Zgromadzenie Ogólne ONZ na Konferencji Sztokholmskiej, pierwszej światowej konferencji na temat stanu środowiska. Na ogłoszenie święta miał wpływ raport przedstawiony wcześniej przez sekretarza generalnego ONZ - Sithu U Thanta. Sprawozdanie ujawniło niebezpieczeństwo lekceważenia skutków naruszania równowagi ekologicznej w przyrodzie.

W 1990 roku sławne orędzie w obronie środowiska naturalnego wygłosił papież Jan Paweł II. Dwa lata później w Rio de Janeiro odbył się szczyt pod egidą ONZ, zakończony podpisaniem tak zwanej "Deklaracji z Rio", będącej kodeksem postępowania człowieka wobec środowiska naturalnego. W czasie szczytu uchwalono między innymi konwencję o zmianie klimatu, mającą zapobiec efektowi cieplarnianemu, konwencję o biologicznej różnorodności, chroniącą florę i faunę oraz deklarację zasad współpracy na rzecz ochrony lasów na całym świecie.

Po ponad 40 latach od sztokholmskiej konferencji, ekolodzy alarmują, że zniszczenia lasów, rzek i oceanów, których dokonuje człowiek, mogą znacznie obniżyć poziom życia ludzi. Ekolodzy zwracają uwagę na podstawowe problemy związane z ochroną środowiska, to jest zanieczyszczenie wód i powietrza, kwaśne niszczące lasy deszcze oraz powiększające się obszary pustyń. Giną też lasy tropikalne i rosną góry odpadów. Dochodzą także problemy o charakterze ogólnoświatowym, jak zmniejszenie się warstwy ozonowej, chroniącej Ziemię przed niebezpiecznym promieniowaniem.