Wymiana handlowa z najbogatszą prowincją Chin to aż 20 proc. wzajemnych obrotów pomiędzy Polską i Chinami.

Polskie delegacje podczas wizyt w Chinach koncentrują się głównie na Pekinie i Szanghaju, podczas gdy inne miasta - w tym tak ważne jak Kanton - rzadko trafiają do agendy podróży polityków. Ewa Kopacz przekonuje, że m.in. dlatego wybrała Kanton, aby zachęcać tu do współpracy regionalnej. - Przekonałam się, że tu czekają na partnerów z zagranicy. Oni autentycznie mają niedosyt tych wizyt. Pekin jest takim centrum do którego zjeżdżają się delegacje. Prowincja Guangdong ma ponad 100 mln ludności. Trzykrotnie tyle co Polska. To olbrzymi partner -mówi w wywiadzie dla Polskiego Radia marszałek Sejmu.

Ewa Kopacz zachęcała też do utworzenia na lokalnym uniwersytecie studiów o Polsce. Podczas spotkań z władzami rozmawiano także o możliwości uruchomienia bezpośredniego połączenia lotniczego między Warszawą, a Kantonem, realizowanego przez jedno z chińskich towarzystw.

>>> Czytaj również: Egzotyczne podróże polityków często są kontrowersyjne

Reklama

Kantońska stacja telewizyjna TVS wyprodukowała cykl reportaży o Polsce. W uroczystym pokazie pierwszego z nich w stolicy prowincji Guangzhou wzięła udział marszałek Sejmu Ewa Kopacz.

Ekipa chińskiej telewizji zrealizowała przy pomocy Polskiej Organizacji Turystycznej i Konsulatu RP w Kantonie serię filmów dokumentalnych o Polsce. Będą emitowane przez cały najbliższy tydzień w głównym kanale stacji telewizyjnej TVS. W projekcji pierwszego odcinka wzięła udział Ewa Kopacz i towarzyszący jej polscy parlamentarzyści. Pierwsza część cyklu zatytułowanego „W rytm mazurka wzdłuż Wisły” poświęcona była polskiej artystce, autorce murali w przestrzeni publicznej Iwonie Zając. W jej historię wpleciono opowieść o Stoczni Gdańskiej jako o kolebce Solidarności i przemianach w Polsce ostatnich dwóch dekad.