Fundusze hedgingowe zredukowały swoje stawki w grze na wzrosty cen towarów o 1,9 proc. w tygodniu kończącym się 11 czerwca. Głównym czynnikiem napędzającym redukcję ekspozycji w kontraktach terminowych i opcjach wśród 24 towarów uwzględnionych w tym raporcie była sprzedaż gazu ziemnego, miedzi i cukru. W sektorze zbóż w ujęciu netto dominowały zakupy przed piątkowym sprawozdaniem rządu USA, który jeszcze bardziej zmniejszył wsparcie dla kluczowych upraw takich jak kukurydza i soja.

Zakłady na wzrosty cen ropy WTI zwiększyły się o 20 146 kontraktów do poziomu najwyższego od marca 2012 r., kiedy to cena ropy była wysoka ze względu na wprowadzenie sankcji wobec Iranu. W ujęciu brutto dodano większą ilość długich pozycji, gdyż pozycje krótkie redukowano – inwestorzy reagowali na ryzyko wzrostów związane z eskalacją napięć na Bliskim Wschodzie.

Nadal redukowano przewagę netto długich pozycji na gaz ziemny po niedawnym spadku z powrotem poniżej 4 USD, a w ostatnim tygodniu połączone długie pozycje na cztery różne kontrakty na gaz zredukowano o 11 proc.

Pod koniec ostatniego tygodnia cena cukru podskoczyła najbardziej od listopada, gdyż w raporcie z Brazylii wykazano większą niż zazwyczaj produkcję etanolu kosztem cukru. W rezultacie fundusze hedgingowe rzuciły się pokrywać krótkie pozycje, które do 11 czerwca osiągnęły rekordową liczbę 88 140 kontraktów, tj. prawie 4,5 miliona ton.

Reklama

Po dwóch tygodniach zakupów ponownie pojawiła się sprzedaż złota w ujęciu netto - nową falę wyprzedaży wywołało rozczarowujące zachowanie ceny powyżej 1 400 USD za uncję. W ujęciu brutto dodawano zarówno pozycje długie, jak i krótkie, co uwydatnia obecne zamieszanie co do kierunku zmian w najbliższej przyszłości, gdyż ścierają się przeciwstawne siły takie jak perspektywa ograniczenia luzowania ilościowego, słabszy dolar i fizyczny popyt.