W efekcie, w średnim i dłuższym okresie nominalny efektywny kurs złotego będzie się utrzymywał na relatywnie stabilnym poziomie.

"Z jednej strony, kurs waluty krajowej nadal kształtuje się poniżej poziomu określonego przez czynniki fundamentalne, co w horyzoncie projekcji oddziałuje w kierunku stopniowej aprecjacji złotego, zbliżając kurs do poziomu równowagi" - głosi raport NBP.

Z drugiej strony, niski wzrost gospodarczy w kraju i za granicą może osłabiać napływ inwestycji bezpośrednich i portfelowych do Polski. W kierunku osłabienia kursu złotego będzie oddziaływał także zmniejszający się dysparytet stóp procentowych, wynikający z przyjętego w projekcji założenia o stałej stopie referencyjnej NBP" - czytamy dalej.

NBP przyznaje też, że efektywny realny kurs złotego był mocniejszy, niż zakładano w projekcji marcowej. Zwraca też uwagę, że po okresie stabilizacji trwającej od września ub.r., od połowy maja br. kurs złotego wyraźnie się osłabił, podobnie jak wiele walut krajów wschodzących.

"Początkowo, w kierunku osłabienia kursu oddziaływały publikacje gorszych od oczekiwań danych dotyczących krajowego wzrostu gospodarczego, a od przełomu maja i czerwca także pogorszenie nastrojów na międzynarodowych rynkach finansowych i związany z nim odpływ kapitału z rynków wschodzących" - podał bank centralny.

>>> Czytaj również: Rynki i akcje w Europie Środkowo-Wschodniej: dotarliśmy do dna