Austriacka Erste Group opublikowała wczoraj strategię inwestycyjną wobec rynków akcji w Europie Środkowej i Wschodniej na trzeci kwartał 2013 roku.

Wpływ działań Fed na Europę Środkową

Analitycy Erste Group oceniają, że wpływ wieści zza Oceanu o potencjalnym odcięciu płynności przez Fed na rynki naszego regionu był przesadzony. Poza krótkoterminową zmiennością informacje te nie powinny nieść dla Europy Środkowej innych negatywnych skutków.
„Poza krótkoterminowym wpływem na zmienność, decyzja Fed nie będzie według nas miała wpływu na gospodarki realne w Europie Środkowo-Wschodniej, ponieważ ich potrzeby związane z finansowaniem zewnętrznym znacznie się zmniejszyły” – komentuje Henning Esskuchen, szef działu badań dotyczących Europy Środkowo-Wschodniej w Erste Group.

Analitycy Erste zwracają jednak uwagę, że każde zacieśnienie polityki pieniężnej zapowiada poprawę sytuacji makroekonomicznej, ale do tego czasu „proces detoksykacji może jeszcze przez chwilę być bolesny”.
Obserwowane obecnie reakcje rynków wschodzącej Europy postrzegamy jako przesadzone, zarówno w odniesieniu do rentowności, jak i rynków akcji – uważa Esskuchen.

Reklama

Zakładając optymistyczny scenariusz – czytamy w strategii grupy Erste – zmierzamy w kierunku unormowania się sytuacji, tj. umiarkowanego wzrostu gospodarczego, ograniczonej inflacji oraz nieznacznie ekspansywnej polityki pieniężnej.

>>> Polecamy: Finlandia - pierwszy kraj, który opuści strefę euro?

Węgry i Rumunia nabierają rozpędu

Węgry i Rumunia - dwa państwa regionu, które jako pierwsze rozpoczęły konsolidację w 2009 roku i z powodzeniem ukończyły procedurę nadmiernego deficytu w tym roku - mogą załapać teraz oddech. Dzięki temu pomimo negatywnej sytuacji w strefie euro, państwa te nabierają teraz rozpędu.

Przy czym w przypadku Węgier – zaznaczają autorzy raportu Erste - dalsze wprowadzanie niestandardowych form opodatkowania przedsiębiorstw i sektora finansowego może mieć niekorzystne skutki dla długoterminowego wzrostu PKB.
Z kolei czeska gospodarka może odczuć pozytywny wpływ odbudowy po powodziach z maja br. Impuls ten nie będzie jednak wystarczająco silny, aby Republika Czeska zanotowała w 2013 roku wzrost gospodarczy powyżej zera.

>>> Czytaj również: Ożywienie gospodarcze przyjdzie z Zachodu

Rekomendacje

„Wzrost będzie umiarkowany, ale przynajmniej widać oznaki odbicia we wskaźnikach wyprzedzających. Nie jesteśmy jednak jeszcze przekonani, czy już na tym etapie mamy do czynienia ze zrównoważoną gospodarką (ang. goldilocks economy). Niezależnie od tego, rekomendacje inwestycyjne w tym kwartale wymagać będą bardziej taktycznego podejścia, zwłaszcza w przypadku Turcji” – wyjaśnia Esskuchen.

W przypadku Austrii analitycy Erste uważają, że pod wpływem czynników zewnętrznych doszło do zbyt mocnej przeceny. Szczególne położenie Austrii pomiędzy rynkami wschodzącymi a rozwiniętymi może pomóc odzyskać siły. Rekomendacja analityków: podniesienie ze „stabilnego poziomu neutralnego” do „przeważaj”.

Republika Czeska to jedyny rynek na którym w zauważalny sposób wzrosła premia z tytułu ryzyka związanego z akcjami, oferując najwyższą przecenę w stosunku do poziomów historycznych. Z tego względu uważamy, że blue chipy znów są atrakcyjne, zwracając ponownie uwagę na CEZ i Komercni banka” – czytamy w strategii.

Węgry natomiast w opinii analityków negatywnie zaskakują w postaci wprowadzenia kolejnych podatków sektorowych. Dla Europy Środkowo-Wschodniej Erste Group wydaje rekomendację „umiarkowanie przeważaj”.

Rekomendacja dla Polski brzmi „neutralny” ze wskazaniem negatywnym oraz sugestią wyraźniej obserwacji sytuacji. Polska gospodarka, która okazała się najbardziej odporną gospodarką regionu CEE w czasie kryzysu, wciąż spowalnia. Na sytuację dodatkowo negatywnie wpływa fakt, że od pewnego czasu trwa dyskusja nad Otwartymi Funduszami Emerytalnymi (OFE). „Łowcy atrakcyjnych ofert powinni zwrócić uwagę na BZWBK oraz śledzić Bogdankę i KGHM poniżej 100 zł, oraz Lotos i PKN poniżej 30 lub 40 zł” – piszą analitycy Erste.

Najlepsze perspektywy ma przed sobą Rumunia, która według Erste będzie jedną z najdynamiczniej rozwijających się gospodarek w regionie. „Mimo to, przez większość trzeciego kwartału płynność może pozostać hamulcem, dlatego w dalszym ciągu utrzymujemy rekomendację „umiarkowanie przeważaj” dla tych, dla których niewielki rozmiar rynku nie jest problemem” – czytamy w strategii dla akcji krajów CEE.

Ze względu na dezinflację i niską płynność analitycy Erste nie widzą wielu czynników wspierających rynek rosyjski. Rekomendacja zatem w najlepszym razie brzmi „neutralny”.

Dla Europy Południowo-Wschodniej oraz dla Turcji Erste Group wydało rekomendację „stabilny neutralny”.

Choć Turcja jest najbardziej podatna na zmiany płynności, to turecka gospodarka w ocenie Erste może oprzeć się wszelkim trudnościom związanym z rentownością czy płynnością lepiej niż wielu się wydaje.