Oznacza to, że od 3 czerwca (na który to dzień datowane były wcześniejsze dane resortu) nie wykonano nowych otworów.

Obecnie w trakcie wiercenia są kolejne cztery otwory (przed miesiącem - 3). Realizują je: Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) na koncesji Wejherowo, Chevron Polska Energy Resources na koncesji Kraśnik i Orlen Upstream na koncesjach Lubartów oraz Wierzbica, podał też resort.

W czerwcu br. amerykańska agencja Energy Information Administration (EIA) obniżyła swoje szacunki dotyczące zasobów gazu łupkowego o 20 proc. wobec obliczeń z 2011 r. Obecnie szacuje je na 146 bilionów stóp sześciennych oraz 1,8 mld baryłek ropy łupkowej. Szacunki z kwietnia 2011 r. mówiły o 187 bilionach stóp sześciennych (tj. ok. 5,3 biliona m3).

Państwowy Instytut Geologiczny podał wiosną 2012 r., że najbardziej prawdopodobny przedział zasobów gazu ziemnego z łupków wynosi 345-768 mld m3. W 2014 r. Instytut ma opublikować nowe szacunki, które - według wstępnych zapowiedzi - będą niższe od ubiegłorocznych.

Reklama

Tymczasem na początku lipca PKN Orlen podał, że rozpoczął wiercenie kolejnego, ósmego odwiertu poszukiwawczego w gminie Łopiennik Górny w powiecie krasnostawskim i zakończył wiercenie odwiertu w gminie Nowy Uścimów.

>>> Czytaj również: Gaz łupkowy: Polacy opracują pierwszy rzetelny raport środowiskowy w Europie