"W lipcu indeks Pengab wyniósł 11,3 pkt - wzrósł w stosunku do czerwca o 5,2 pkt, powracając do poziomu sprzed dwóch miesięcy. Rynek dyskontuje obniżkę stóp procentowych. Mimo, iż nadal przeważają opinie o spadku zainteresowania konsumentów produktami oszczędnościowymi wyhamował obserwowany od dwóch miesięcy spadek dynamiki na rynku depozytowym. Coraz częstsze są również przewidywania powrotu do trendu wzrostowego w przypadku depozytów osób indywidualnych" - powiedział Marcin Idzik z TNS Polska.

"Dalszą poprawę koniunktury odnotowano na rynku kredytów konsumpcyjnych, kredytów mieszkaniowych oraz kredytów dla przedsiębiorstw. W najbliższych trzech miesiącach przewiduje się dalszy wzrost zainteresowania kredytami zarówno wśród konsumentów, jak i przedsiębiorców" - dodał.

Według sześciomiesięcznej prognozy dla rynku bankowego nastąpi wzrost liczby udzielanych kredytów inwestycyjnych i obrotowych udzielanych przedsiębiorcom. Optymistyczne prognozy formułowane są również w odniesieniu do kredytów konsumpcyjnych i mieszkaniowych udzielanych klientom indywidualnym. Bankowcy przewidują też wyższe zainteresowanie lokatami długoterminowymi zarówno wśród przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych.

W perspektywie dwóch kwartałów 24 proc. badanych przewiduje poprawę sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw, 17 proc. poprawę sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych, a 22 proc. poprawę sytuacji ekonomicznie gospodarki kraju.

Reklama

TNS Polska podał, że w lipcu zanotowano wzrosty wskaźnika prognoz i ocen na rynku kredytów gospodarstw domowych w stosunku do wyników z czerwca. Wskaźnik prognoz wynosi obecnie 51,9 i jest wyższy w stosunku do stycznia o 36,5 pkt. Wskaźnik wyprzedzający dla rynku kredytów gospodarstw domowych informuje o poprawiającej się perspektywie na przyszłe okresy dla kredytów konsumpcyjnych oraz mieszkaniowych. Wskaźnik oceny osiągnął 33,0 pkt, w stosunku do stycznia wzrósł o 30,2 pkt, a w porównaniu do czerwca jest wyższy o 8,8 pkt.

"Wskaźnik oceny sytuacji na rynku kredytów przedsiębiorstw wynosi 12,2, wzrósł w stosunku do miesiąca poprzedniego o 2,8 pkt, a w porównaniu do stycznia br. wzrósł o 15,8 pkt. Wskaźnik wyprzedzający wzrósł o 4,0 pkt w stosunku do czerwca, w stosunku do stycznia br. jest wyższy o 15,1 pkt. Przewiduje się wzrost wartości kredytów inwestycyjnych przedsiębiorstw. Oceny tego rynku w stosunku do czerwca również uległy poprawie. Na rynku kredytów obrotowych przedsiębiorstw zaobserwowano pogorszenie sytuacji" - podano także.

TNS Polska wskazuje także, że po kilku miesiącach spadków wzrosła aktywność klientów indywidualnych na rynku depozytowym. Wskaźnik bieżący wynosi 6,3 pkt, w stosunku do miesiąca poprzedniego jest wyższy o 9,1 pkt, a w stosunku do stycznia br. jest niższy o 8,1 pkt. Wskaźnik wyprzedzający informujący o przyszłych tendencjach na rynku depozytów klientów indywidualnych wzrósł w porównaniu do czerwca o 5,3 pkt, osiągając wartość -3,3 pkt.

"W lipcu odnotowano wzrost wartości wskaźnika wyprzedzającego dla rynku depozytów przedsiębiorstw. Jego wartość wynosi -7,4 pkt i jest wyższa w stosunku do czerwca o 1,7 pkt. Drugi miesiąc z rzędu poprawie uległy oceny i przewidywania dotyczące depozytów bieżących. Wskaźniki dotyczące depozytów terminowych również uległy poprawie, jednak wciąż znajdują się "pod kreską". Wskaźnik prognoz wzrósł o 6 pkt i wynosi obecnie -15 pkt" - czytamy dalej.

Sondaż został przeprowadzony pomiędzy 7 a 18 lipca. W telefonicznym badaniu wzięły udział 192 placówki bankowe z całego kraju, reprezentujących wszystkie typy banków krajowych.