Ministerstwo Rozwoju Regionalnego (MRR) rozpoczęło konsultacje projektu Umowy Partnerstwa – dokumentu określającego, w jaki sposób Polska zamierza wydawać pieniądze unijne w latach 2014–2020. Wczoraj w MRR odbyła się konferencja konsultacyjna, podczas której resort poinformował, jak będzie wyglądać przyszła perspektywa UE w przypadku Polski.
Realizowanych będzie sześć programów krajowych (w tym jeden ponadregionalny dla województw Polski Wschodniej) oraz 16 regionalnych.
Największym programem operacyjnym będzie Infrastruktura i Środowisko, na który przeznaczono 24,2 mld euro z polityki spójności. Pozostałe to: Inteligentny Rozwój, czyli następca PO Innowacyjna Gospodarka (7,6 mld euro), PO Wiedza, Edukacja i Rozwój, który zastąpi dotychczasowy Kapitał Ludzki (3,2 mld euro), Polska Wschodnia (2 mld euro), Polska Cyfrowa (1,9 mld euro), Pomoc Techniczna (0,6 mld euro) oraz Programy Regionalne (28,1 mld euro).
Reklama
Szefowa MRR Elżbieta Bieńkowska chwali się, że Polska jest pierwszym krajem członkowskim, który opracował i wysłał do Komisji Europejskiej tego typu projekt. Umowa Partnerstwa jest już analizowana w Komisji, konsultacje na szczeblu krajowym potrwają do 30 sierpnia. Bieńkowska nie ukrywa, że rządowi zależy na jak najszybszym zakończeniu negocjacji z KE. – Już od 1 stycznia 2014 r. samorządy mogą wydawać pieniądze na pewne projekty, a potem czekać na refundację – stwierdziła.
Fundusze na lata 2014–2020 nie będą tak łatwo dostępne jak te w obecnej perspektywie. Jednym z głównych celów będzie bowiem poprawienie współpracy nauki z gospodarką. – Jeśli coś się wymyśli, to potem będzie to musiało zostać sprzedane na rynku – zapowiada Bieńkowska.